Тайните на стари занаяти разкриват в Мелник

Стотици туристи ще са част от Фестивала „Мелнишки дни на възрожденската култура” в Мелник. За трета поредна година градът ще е средище на живата история, позабравените бит и традиции и неповторимия български фолклор утре и в неделя. Майстори занаятчии ще представят техники за изработване на мелнишка керамика, дърворезба, стъклопис, иконопис. Формации за автентичен фолклор ще дадат нов живот на забравени български обичаи и ще открехнат тайните на бабината ракла в обредни песни и цветна изложба от тъкани и пъстри носии.
Алея на занаятите ще посреща в събота туристи от 10,00 до 19,00 часа. Ще бъде открита фотоизложба „Мелник през вековете“, подредена от местното Народно читалище „Емануил Васкидович“. Ще се направи възстановка на обичай „Седянка“, ще се приготвят традиционни тестени изделия на мегдана. Две кулинарни изложби ще задоволят и най-изтънчения вкус. В първата своите кулинарни способности ще демонстрират мелнишките механджийки, а във втората – местните баби. И в неделния ден гостите ще могат да научат тайните на старите занаяти, ще видят и възстановка на обичая „Еньовден”.
Идеята на фестивала е да се покажат битът и традициите на българите в далечното и не толкова далечно минало, както и да се разкаже изключително интересната история на град Мелник. Някогашната столица на деспот Алексий Слав, известна още като „Богозидания град“, векове наред пази съкровища от разцвета на българската култура сред пясъчните мелове и каменните зидове. Организатори и домакини са община Сандански, Исторически музей-Мелник и Народно читалище „Емануил Васкидович-1885“.

Фолклорен фестивал води гости в Сандански
