Тръгна делото за забулената ученичка Емине от Вълкосел, мюфтията съгласен и на бурки в клас

Районният мюфтия Айдън Мохамед и бащата на Емине Ресим Шаматарев, снимки: ИлинденПрес
Районният мюфтия Айдън Мохамед и бащата на Емине Ресим Шаматарев, снимки: ИлинденПрес

"Носенето на забрадка в училище не е религиозен символ, а религиозна повеля на исляма, според който всяка мюсюлманка трябва да има кърпа на главата. Ако някое момиче поиска да ходи с бурка в клас, това е негов личен избор и никой не може да го лишава от това право". Това заяви днес районният мюфтия Айдън Мохамед в Административен съд-Благоевград, където стартира делото, което 16-годишна ученичка заведе срещу СОУ "Христо Ботев" в сатовчанското село Вълкосел. Емине Шаматарева отказва да спазва правилата на учебното заведение и Закона за народната просвета и настоява да влиза в клас забулена с мотив, че Аллах така й повелява. Заради това директорът на школото Митко Джуков издаде заповед тя да бъде преместена в духовно училище в Момчилград.

Проблемът с деветокласничката започнал още в началото на учебната година, когато тя започнала да идва на училище с боне и забрадка на главата. Многобройните разговори от страна на директора, педагогическите съветници, психолози и социални работници не дали резултат и никой не успял да склони девойката, че в час не може да влиза забрадена. Предложили й, когато е в час, да сваля кърпата на раменете си като шал, но и това не приела. Първоначално, след решение на педагогическия съвет, е издадена заповед за предупреждение за преместване в друго училище. Но след като и това не стреснало Емине и родителите й, на 7 март е издадена заповед тя да бъде записана в духовното училище в Момчилград.

"Водени са многобройни разговори с бащата Ресим Шаматарев, който работи като експерт в Главното мюфтийство. Той обаче подкрепя дъщеря си и отказва да се съобрази с правилата. В България училището е светско и не бива да допускаме децата да ползват религиозни символи", заяви днес школският директор Митко Джуков. Той подчерта, че Емине и родителите й са били запознати с вътрешния правилник на учебното заведение срещу подпис. Директорът увери, че никой от останалите ученици и техните родители в СОУ "Христо Ботев" във Вълкосел не подкрепят поведението на Емине Шаматарева.

"Въпреки това се притеснявам, тъй като може да се появят и други деца, които да поискат да последват примера й", призна Джуков.

Директорът на Регионалния инспекторат по образованието в Благоевград Ивайло Златанов категорично подкрепи школския директор на училището в сатовчанското село. Преди време подобен проблем имало и в гоцеделчевското село Буково, където четвъртокласничка също се появила в клас забулена. "След разговори успяхме да убедим родителите й, че правилата трябва да се спазват", призна просветният шеф.

Днес да подкрепи 16-годишната Емине и нейния баща в Административен съд-Благоевград пристигна и районният мюфтия Айдън Мохамед. Той бе категоричен, че никой не може да забрани на момичето да ходи на училище с кърпа на главата.

"Нашата традиция повелява всеки да ходи в клас, както си иска. Минаха тия време, когато учениците бяха задължавани да ходят с униформи, а на родителите им се налагаха санкции. Днес обаче сме свидетели на подобен процес", коментира духовникът.

На въпрос дали би подкрепил децата да ходят на училище с шалвари или бурки, Айдън Мохамед отговори: "Какво лошо има в това, каква е разликата между шалварите, панталона и полата. Това е лично пространство. Забрадката е религиозна повеля, а не символ. Аз съ тук, за да подкрепя едно момиче, което иска да живее така както иска. Ние искаме да не се накърняват личните чувства на никого. Правилата се правят от определена група хора, които трябва да се съобразят с реалността в която живеем. Буркиата е нещо различно от забрадката. Но ако има някои деца, които искат по този начин да ходят, кой може да им забрани. Това е личен избор". 

Бащата Ресим Шаматарев бе категоричен, че дъщеря му няма да свали забрадката дори и с цената на това да бъде лишена от образование. Той подчерта, че ще съди страната ни в Страсбург.

Днес бе даден ход на делото по казуса с Емине с разпити на свидетели. Съдът отказа да ползва районния мюфтия като свидетел, тъй като той не е страна по делото.

В съдебния процес 16-годишната Емине ще бъде представлявана от своя родител.

 

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини