Гешев пред студенти в ЮЗУ:Няма сериозна връзка между знания и практика

Искам да съм ви полезен и да ви дам едни гледни точки, които едва ли ще получите, изучавайки чистата теория. Моето виждане е, че един от проблемите в образованието се дължи на това, че теорията и знанията, които получавате, нямат сериозна връзка с практиката. Правят се много неща в тази насока, но съм сигурен, че връзката между знание и практика още не е на необходимото ниво. Това каза днес заместник-главният прокурор при Върховна касационна прокуратура – Иван Гешев, пред студенти от Правно-историческия факултет в Югозападния университет „Неофит Рилски” в Благоевград.
Срещата на Гешев с преподаватели и студенти бе открита от ректора на университета - проф. д-р Борислав Юруков. На дискусията присъстваха деканът на факултета - проф. д-р Габриела Белова, председателят на Окръжен съд -Благоевград - Катя Бельова, районният прокурор на Благоевград - Борислав Ковачки, и представители на Окръжна прокуратура-Благоевград.
Справедливостта е едно абстрактно понятие. Разбирането за справедливост във всяка група и във всяко общество е различно. Разбирането на много колеги е, че само прилагането на буквата на закона е достатъчно и само това гарантира справедливост по някакъв начин. Обществените очаквания и разбирания за справедливост и това, което произвежда съдебната система, се разминават, каза още Гешев. Според него, за да функционира една съдебна власт и да е полезна на обществото тази система, трябва да функционира в дух на колегиалност.
Пред препълнената зала Иван Гешев изложи десетки примери от жизнения си опит, който е натрупал в работата като магистрат през последните 20 години. Той даде своята гледна точка за проблемите в българската съдебна власт и в българското наказателно право.
„Искам да съм ви полезен и да ви дам едни гледни точки, които едва ли ще получите, изучавайки чистата теория. Моето виждане е, че един от проблемите в образованието се дължи на това, че теорията и знанията, които получавате, нямат сериозна връзка с практиката. Правят се много неща в тази насока, но съм сигурен, че връзката между знание и практика още не е на необходимото ниво“, каза той.
Заместникът на Главния прокурор отбеляза, че правото е обширна материя и едва ли има човек, който може да претендира, че е специалист във всичко, като подчерта, че той е специалист по наказателно право и наказателен процес.
Иван Гешев разказа за обществените разминавания между закон и справедливост, като посочи, че основните причини за това са възприемането на закона като самоцел и противоречивото разбиране за независимост на магистратите. Той отбеляза, че българското законодателство в голяма степен е неефективно.
„Стандартът за доказване, който е въведен в България не само от българския наказателен процес, но и от практиката, е най-високият в почти всички европейски страни. За да бъде осъден един човек, трябва категорично и без никакво съмнение да бъде доказано, че той е извършил престъпление“, каза още Гешев.
Той посъветва студентите да не приемат нещата така, както им се представят. „Подлагайте на съмнение абсолютно всичко и преценявайте нещата на база на информацията, с която разполагате. Стремете се да бъдете информирани, защото живеем в много интересно общество, в което съществуват паралелни истини“, допълни Гешев.