Летище край Банско искат да строят бизнесмени от България

Летище за ултралеки и леки самолети край курорта Банско искат да строят три български фирми. Дружествата вече са внесли своето общо инвестиционно намерение в общината. Предложението им е да изградят важното за целия регион съоръжение в имоти между Банско и разложкото село Баня, които да имат площ от близо 250 декара. И трите дружества притежават ултралеки двуместни летателни машини и леки четириместни, шестместни и осемместни самолети.
Според представителите на трите дружества има бъдеще в развитието на тези полети, при които малка група хора или заможни бизнесмени биха наели техниката им, за да извършват полети до 1000 километра от точката на излитане до точката на кацане. Може да идват в Банско с подобни полети хора от Букурещ, Скопие, Атина, Белград и други населени места на съседните ни държави.
„Тепърва експерти ще проучват терена, за да се установи подходящо ли е мястото за летище. Целият ни регион отдавна има нужда от подобно съоръжение, което ще гарантира на желаещите да пестят време, за да посетят не само Банско, но и другите забележителни райони в Пиринския край. Едно такова летище, макар че ще е за малки самолети, ще вдигне допълнително имиджа и на Банско, и на региона”, коментира кметът на най-добрия ни зимен курорт – Георги Икономов.
Кметове на общини в Пиринския край отдавна искат да се изгради летище за развитието на туризма и индустрията в региона. „Винаги е добре, когато има повече начини за достигане до определено място. В момента разчитаме на един път. Със самолет пътуването за туристите ще е много по-кратко, а на нас ще ни даде алтернатива”, смятат управници.
Преди години имаше идея селскостопанското летище между разложкото село Баня и Банско да се превърне в гражданско. Появиха се и инвеститори, но земите се оказаха частни и проектът бе забравен.
Преди 5-6 години частно дружество поиска да възстанови дейността на бившето военно летище в Гоце Делчев и да създаде възможност да се ползва за граждански полети на обща авиация и за чартърни полети за превоз на пътници от и до България. Планираше се обслужването основно на нуждите на туристическия сектор в Пиринския край – зимен, културен, селски и СПА. Намерението на инвеститора бе годишно да се правят 3000 излитания и кацания на граждански въздухоплавателни средства. Пистата бе предвидена с дължина 2100 метра. За проекта се очакваше финансиране от КТБ, която обаче фалира и нищо не се случи.

Пред жители на Разлог отчитат как са санирани пет блока в града
