АПИ бави заданието за археологическия обект край Покровник

Агенция „Пътна инфраструктура” бави заданието за бъдещото развитие на археологическия обект в землището на Покровник и Зелен дол. Отгоре на всичко от пътната агенция правят опит да прехвърлят топката върху община Благоевград за изграждане на обходен път до античното селище. Явно от АПИ са забравили, че през октомври миналата година точно те публично поеха ангажимент да направят всички съоръжениея, които попадат в сервитута на строящата се автомагистрала „Струма”.
Поведението на пътната агенция изненада неприятно Инициативния комитет за спасението на историческия обект. Здравка Чимева показа писмото от АПИ, в което те прехвърлят ангажимента за изграждане на обходните пътни отсечки на община Благоевград. Това стана ясно на провелата се дискусия „Scaptopara-Quo Vadis” в Регионалния исторически музей, на която трябваше да присъстват и министърът на културата Боил Банов, и ръководството на АПИ. Те обаче загърбиха форума.
Очакванията бяха, че на тази дискусия пътната агенция ще представи готовото задание за развитието на археологическия обект. Зам.-кметът Христина Шопова увери, че община Благоевград ще изпълни всичките си ангажименти, но същото трябва да сторят и останалите институции.
Заради отсъствието на представители на културното министерство и на АПИ тя увери, че община Благоевград поема ангажимент в рамките на две седмици да организира нова среща, този път и с тяхно участие, както и с всички заинтересовани страни за бъдещето развитие на археологическия обект край Покровник.
Шопова припомни поетия ангажимент през октомври миналата година от страна на пътната агенция да изготви задание за преместването на археологическите находки и тяхното консервиране. Тогава АПИ обеща да направи обходни пътища и входно-изходни пътни отсечки от и към магистралата, които да водят до обекта.
„Ангажимент на общината е, след като видим това задание, с всички заинтересовани страни да направим обществено обсъждане – да съберем мненията и идеите как ще се реализира целият проект. Ние не трябва да отстъпваме и от другата цел – да бъдат проучени и следващите 120 декара. Още повече, че според археолозите там е възможно да има още по-ценни артефакти”, подчерта Христина Шопова.
По думите й в заданието на АПИ трябва да се опишат всички неща, които са необходими за съхраняването, консервацията и социализацията на античното селище. След това ще започнат действия за неговата социализация – изграждане на паркинги, на пътища, на посетителски център. Има и идея, която е в процес на обсъждане - да се направи център за експериментална археология.
„Не трябва да се губи никакво време. Трябва да е ясно на всички, че общината сама не може да финансира толкова мащабен проект, затова ще разчитаме на държавно финансиране и на европейски проекти. Защото наистина става въпрос за много голям проект”, допълни зам.-кметът Христина Шопова.