Църквата спечели дело за 405-годишния храм в Добърско

Българската православна църква по давностно владение е собственик на 405-годишния уникален храм „Свети свети Теодор Тирон и Теодор Стратилат” в разложкото село Добърско. Това е окончателното решение на Върховния касационен съд за светата обител, която е паметник на културата с национално значение. „Спечелихме делото на последна съдебна инстанция. Сега ни предстои да задействаме процедурата по влизането ни във владение на имота, за да го стопанисваме и управляваме. Мястото на всеки православен храм е в лоното на Българската православна църква”, заяви Неврокопският митрополит Серафим.
Неврокопска митрополия заведе дело срещу държавата в съда през септември 2014 година. В иска се настояваше Министерството на културата да предаде владението на църквата на митрополията. Страна в съдебния процес бе и Националният исторически музей, под чиято шапка е храмът. От НИМ трябва да предадат имота във владение на Неврокопска митрополия.
„Съдът възстанови едно право. Няма да се служи вътре в църквата. Свещи ще се палят отвън, в притвора, за да не се повредят иконописите. В момента също влизат групи туристи, които с раниците си увреждат стенописите. Искаме поне на храмовия празник на църквата да се води света литургия. Векове наред храмът се е ползвал като молитвен дом, а не като някакъв музей”, твърдят свещеници от Разложка духовна околия. Според тях липсват данни държавата да е придобила обствеността върху храма, поради което не е имало основание за актуването му като публична държавна собственост.
Министерството на културата обяви уникалната църква в разложкото село Добърско за културна ценност от национално значение в края на миналата година. По предложение на директора на Национален институт за недвижимо културно наследство на храма „Свети свети Теодор Тирон и Теодор Стратилат“ е предоставен статут на архитектурно-строителна и художествена недвижима културна ценност от Средновековието с категория „Национално наследство“.
Наполовина в земята, без купол и камбанария, със съвсем мънички прозорчета, чудната църква в село Добърско в Разложката котловина е сред най-ярките образци на изкуството и християнската култура у нас. Добърчани я построили малка и ниска, за да не дразнят османлиите, но през вековете тя се е превърнала в богато изрисувана непристъпна крепост на християнството и българския дух. Никога не е опожарявана или събаряна и макар в нея да не се правят богослужения, черквата е отворена за посетители. Светата обител е част от 100-те национални туристически обекта.
Твърди се, че е построена през 1614 година, но голяма мраморна плоча, вградена пред олтара ѝ, свидетелства, че това е станало още през 1112 година. В църквата има над 460 изображения, много от които не следват общоприетите норми. Образите на свети Димитър и свети Георги например там са изобразени в цял ръст, а не на кон, както често се рисуват светците-войни. Добърско е едно от малкото места, където може да се срещне изрисувана в черква сцената Сретение Господне, както и образът на Исус Христос с вързана на плитка коса.
Уникалното в църквата обаче, което я прави и толкова популярна, е изобразяването на сцената на „Преображение Господне”. На нея изглежда сякаш Исус е изобразен в космически кораб. Църквата е един от най-популярните туристически обекти на територията на община Разлог и води все повече туристи в село Добърско.

Община Сандански обяви конкурс за химн и девиз на града
