До 2020 година откриват ГКПП-Клепало

Снимка: ИлинденПрес, архив
Снимка: ИлинденПрес, архив

Тази година започна ремонтът на третокласния път, който свързва Струмяни с бъдещия граничен контролно-пропускателен пункт /ГКПП/-Клепало край едноименното българско село. За нуждата от тази жизнено важна не само според местното население пътна връзка между България и Република Македония в района се говори повече от три десетилетия, каза в интервю за БТА кметът на община Струмяни Емил Илиев. По думите му, с изграждането на пътя Струмяни-Берово и отварянето на ГКПП-Клепало ще стане реалност една десетилетна мечта не само на населението от района на Малешевието, но и на средната част на Македония.

Сега, за да отидат в Берово, жителите на община Струмяни трябва да обикалят през граничните пунктове Златарево или Станке Лисичково на българо-македонската граница. Бъдещият ГКПП-Клепало се намира точно по средата между тях и с откриването му ще се съкрати с 80 км отдалечеността и достъпа между двете крайгранични общини. След пускането в експлоатация на обновената пътна отсечка и изграждането, разбира се, на новия ГКПП, разстоянието от центъра на Струмяни до центъра на Берово ще стане 45-48 км и пътуването ще се съкрати значително, съобщи кметът на българската община. Според него този факт е достатъчно красноречив, за да илюстрира колко нужна е тази инфраструктура за населението на двете общини и на гражданите на България и на Македония и е много важно, че първите стъпки вече са направени. От македонска страна няма никакъв проблем за отварянето на новия граничен пункт, допълни Емил Илиев. Там нужното е направено отдавна, посочи той, изградени са сградата на граничния пункт и асфалтовият път до него.

Илиев припомни, че транспортната връзка с планирания за изграждане ГКПП-Клепало се осъществява чрез третокласния републикански път 1008 Струмяни - Раздол - граница Република Македония, който е с обща дължина около 30 км, припомни кметът на общината. Повече от 40 години се говори и за откриването на новия ГКПП. "Сега, след поемането на обещанието от двамата премиери - българският Бойко Борисов и македонският Зоран Заев, напредъкът е очевиден, отбеляза кметът на Стумяни. Надяваме се всички заедно да отпразнуваме по-скоро отварянето на този толкова дълго чакан пункт. Защото всички имаме роднини от двете страни на границата, моята баба също е раждана в съседното Берово. Почти 80 процента от хората в нашата община имат връзка със съседните райони в Република Македония."

Новият пункт според общинския кмет е важен и за жителите на всички близки общини и райони край границата. Той ще отвори и нови възможности пред община Струмяни за работа на бизнеса, на бизнес организациите, на сдруженията на хотелиерите за развитие на туризма. Същевременно, чисто психологически, ще даде възможност за заздравяне на връзката и по-чести срещи между близки хора и представители на поколенията, родени от двете страни на границата. Отварянето на ГКПП-Клепало ще направи по-бързо и удобно пътуването и на жителите на съседните селища в Македония до Югозападна България, до туристическите дестинации и курорти като Банско, Добринище и Разлог, както и до пристанището в Солун.

По информация от Агенция "Пътна инфраструктура" /АПИ/ от изграждането си преди повече от 30 години третокласният път не е основно ремонтиран. През лятото на 2018 г. е започнало преасфалтиране и подобряване на отводняването на 22-километровата отсечка от Струмяни до района преди село Раздол. Предстои монтирането на пътните знаци, хоризонталната маркировка и ограничителните системи. Изпълнител на ремонтните дейности е пътноподдържащото дружество в област Благоевград, с което АПИ има 4-годишен договор по ЗОП. 

От частична реконструкция и ново строителство се нуждае и част от 30-километровото трасе до границата с Република Македония. Това е участъкът от разклона за село Цапарево до село Клепало. Проектната документация е изработена преди около 18 години и е необходимо изготвянето на нов проект, което е включено в програмата на АПИ за 2019 г., информират от агенцията. Предстои провеждането на обществена поръчка за избор на изпълнител на проектирането, както и процедури по изработване и приемане на Подробен устройствен план - Парцеларен план /ПУП - ПП/ и процедура по реда на Закона за опазване на околната среда. След изготвянето на актуален технически проект с изработване на ПУП - ПП за обекта и доклад по ОВОС ще се определи конкретната стойност на строително-монтажните работи на отсечката. 

Самото откриване е договорено за 2020-а година, но се надяваме това да се случи по-рано и наистина хората от двете страни на границата да могат да пътуват спокойно, допълни Емил Илиев. Досега една огромна част от пътя между Струмяни и границата с Република Македония беше осеяна с дупки, трудно се придвижваха леки автомобили и линейки, което затрудняваше и медицинското обслужване на местното население. До момента са рехабилитирани около 24 км, предстои още ремонт на трасе с дължина 7 км от местността Студената вода към бъдещото съоръжение на гранично-пропускателния пункт. "Надявам се, че всичко ще върви по най-лесния и безболезнен начин след осигуряването на финансирането, естествено", каза още кметът на община Струмяни. По думите му, това е сравнително лесен за изграждане участък, без допълнителна нужда от виадукти, преодоляване на водни съоръжения и т. н. 

Отварянето на дълго чакания гранично-пропускателен пункт е свързано и с изграждането на ЛОТ 3.3 от автомагистрала "Струма", коментира още Илиев. На територията на общината е изграден пътен възел "Струмяни", който е част от този лот. "Без изграждането на това ново съоръжение нямаше да можем да говорим и за рехабилитацията на 30-километровия участък до бъдещия граничeн пункт, каза Илиев. Ние сме малка община - която като население наброява около 6000 жители, но е сред големите като територия. Затова е голяма радостта ни, че доживяхме времето за осъществяване на тези два мащабни инфраструктурни обекта. Така община Струмяни най-сетне ще заеме своето достойно място на картата на транспортната инфраструктура на България. Новата инфраструктура открива чудесна перспектива за бъдещо развитие на община Струмяни, в очакване на нови инвеститори и инвестиции, създаване на нови работни места", каза Емил Илиев.

Повече от 30 години се говореше само за намерения, а реални действия липсваха, добави Илиев. Тези намерения за отварянето на пътя и пункта преминаха през различни перипетии, включително и през един провален проект през 2007 година. "Тогава, каза кметът, след спечелен конкурс за извършване на предвидените дейности, фалира гръцката фирма "Продефтики" и проектът остана нереализиран. Сега работата, що се отнася до пътната инфраструктура, върви благодарение на подписано споразумение, а впоследствие и на договора за добросъседство и приятелство между България и Република Македония. Амбициозният срок, който са си поставили строителите за завършването на тези строителни дейности, е 2019 г."

В община Берово и в съседство с границата има построени нови вили, къщи за гости, както и два петзвездни хотела, отбеляза още кметът на Струмяни. По думите му в местата за настаняване край Беровското езеро и границата, идват хора от цял свят, не само от Европа. Той и земляците му са надяват и на територията на община Струмяни да се случат подобни инвестиции. "Транспортният коридор номер 8, за който говорят и премиерите на двете държави, и еврокомисарите по транспорта, е връзката, за която всички работим, каза Емил Илиев. И вече можем с ясно съзнание да кажем, че община Струмяни се отваря към света. Разбира се, всичко не може да се случи от днес за утре." 

Кметът разказа, че през последните години деца и внуци на по-възрастните жители на община Струмяни започват да се завръщат по родните си места. Те идват не само за рекреация и туризъм, но и водени от вътрешна потребност да намерят отново и да възобновят корените си. "Това беше и едно от нашите основни желания - подобрявайки инфраструктурата, да създадем възможности за съживяване на района, да вдъхнем оптимизъм на хората от двете страни на границата, че се раждат нови възможности за инвестиции и за развитие", подчерта Емил Илиев.

Източник: economynews.bg

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!
Напиши коментар:
Въведете кода от картинката!

Още новини