«Премъдростта Божия в творчеството на Борис Георгиев» в Благоевград

снимка :  С.Д.Р.
снимка : С.Д.Р.

В Регионален Исторически музей Благоевград бе представена изложбата "Премъдростта Божия в творчеството на Борис Георгиев". Експозицията бе открита от Заместник-кмет по култура и хуманитарни дейности Христина Шопова.  Изкуствоведката Пламена Рачева, която е и директор на ГХГ  "Борис Георгиев"- Варна, разказа за живота и творческия път на художника. Откриването бе съпроводено с концерт от православни песнопения на ансамбъл "Софийски псалти" и формация "Големите български гласове".

Изложбата е юбилейна и е посветена на 130 години от рождението на Борис Георгиев /1888-1962/, патрон на Градската художествена галерия във Варна. Експозицията ще остане в Благоевград до 20 януари 2019 година.

Борис Георгиев е роден на 1 ноември 1888 г. във Варна. Следва живопис в Художествено училище, в Санкт Петербург, ръководено от известния руски художник Николай Рьорих. Живее в Италия, където създава едни от най-великолепните си шедьоври.

През 1922 г. се завръща в България, където се среща с Петър Дънов. Портретът, който той прави на Учителя, е запазен.

През 1923 г. прави първата си самостоятелна изложба във Варна, в сградата на тогавашната Девическа гимназия. Участва в множество международни изложби във Венеция през периода 1928-1942 г.

При посещение в Берлин през 1928 г. Борис Георгиев се среща с великия учен Алберт Айнщайн и между двамата възниква приятелство. По-късно в галерията „Шулте“ в Берлин е организирана изложба на Георгиев със съдействието на Айнщайн. Георгиев прави портрет на известния учен и му го подарява лично, от който Айнщайн е възхитен.

През 1931 г. заминава за Индия, където го очакват нови срещи и запознанства със световноизвестни личности като Махатма Ганди, Рабиндранат Тагор, от когото е поканен лично, Джавахарлал Неру, Принцеса Нилуфар, Пандит Малавия, Дурре Шевар и др. Пътешества из Хималаите, където се среща със своя духовен учител – Николай Рьорих. Тук той създава поредица пейзажи, потрети и фигурни композиции, вдъхновени от индуските легенди и мистицизма на културно-религиозното богатство на Индия.

Пътува до Бразилия (1952), където прекарва четири години от живота си и е високо оценен като художник. През 1956 г. Борис Георгиев се завръща в Италия и остава там до края на дните си.

 Дълго време художникът е забравен в България. През 1990 г. по предложение на Костадин Чобанов, с решение на Общинския съвет на Варна Художествената галерия е именувана на Борис Георгиев.

Носител е на голямата награда „Короната на Италия“ за цялостното си творчество през 1937 година.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!
Напиши коментар:
Въведете кода от картинката!

Още новини