Кметът на Банско на старта на сезона: Ръст на туристите не ни е цел!

Най-важното за Банско е да запазим тази посещаемост, а не да има кой знае какъв ръст на туристите в курорта. Тези думи, които може да изпенадат мнозина, са на кмета на общината – Георги Икономов, при това казани днес по време на официалното откриване на зимен сезон 2018/2019 г. Градоначалникът обаче има своите аргументи да подобно твърдение. „В последните години наистина се забелязва ръст на гостите ни, особено от Израел туристите са скочили с 30-40%. Но при повече туристи курортът ни ще се задъхва, защото разполагаме само с един кабинков лифт. Ще се увеличат опашките, ще се виси още повече пред начална станция на кабинката. Това ще удари имиджа на Банско и ще доведе до отлив на гости”, сподели кметът Икономов.
Той увери, че общината е напълно готова за старта на сезона. Новото е, че ще стимулира тези данъкоплатци, които използват екологично гориво. Причината – за курорт като Банско е от изключително значение чистотата на въздуха. Бонусът за ползвателите на екологично гориво ще е 5% по-ниска такса смет, разкри градоначалникът. Кметът призна, че курортът трябва да извърви още доста път в развитието си, за да остане конкурентоспособен на най-добрите зимни курорти в света.
Точно липсата на втори кабинков лифт тормози и една ски легенда. „В най-скоро време ще поискам среща с премиера Бойко Борисов и с ресорните министри, за да се реши веднъж завинаги въпросът с развитието на курорта Банско. Дошло е времето да се направи качествена стъпка напред, за да има бъдеще този ски център. В противен случай ще загубим мача с останалите европейски курорти. Пътят пред Банско е един – подобряване на инфраструктурата, нови съоръжения в ски зоната”, заяви минути след официалния старт на новия зимен сезон в града под Тодорка петкратният носител на Световната купа и Почетен гражданин на Банско – Марк Жирардели. Като посланик на най-добрия ни зимен курорт по целия свят той е притеснен от забавянето на развитието на ски зоната, от недопускането на нови инвестиции и спортни съоръжения. „Затова ще водя разговори с управниците в България. Те трябва да разберат, че без инвестиции и новости в ски центъра, няма да се получат нещата в Банско. А аз вярвам, че тук нещата могат да се случат много бързо в позитивна посока, ако има подкрепа от държавата”, каза още ски легендата.
Жирардели даде сравнение, че в ските е като в държавата – необходими са съоръжения за по-бързо придвижване на туристите, както са нужни пътища за по-бързото придвижване на хора и стоки. Той е убеден, че провеждането на младежка олимпиада в България със сигурност ще увеличи туристите в страната ни. Според него до 10 години е напълно възможно България да е домакин и на истинска зимна олимпиада, но само при подкрепа от държавата за развитието на инфраструктурата в зимните ни курорти.
Великият скиор обърна внимание и на статия във „Файненшъл Таймс”, която определя Банско като най-добрия зимен курорт в съотношението качество на услугите – цени за тях. „Това е знак, че курортът се развива в правилната посока, като дори изпреварваме страни като Италия. Не е случайно, че на всеки 2-3 години точно тук се провеждат стартове от Световната купа за мъже по ски алпийски дисциплини. Страни като Хърватия, Словакия, Словения чакат по 20 години за такава чест и признание”, изтъкна Марк Жирардели. Легендата в ските похвали концесионера за екологичната инициатива да спре използването на пластмаса в ски зоната.
На писта „Томба” на Бъндеришка поляна обаче всичко бе на макс. Тук нямаше никакви проблеми, а властваше отличното настроение часове преди официалния старт на новия зимен сезон. Въпреки че специалният гост, олимпийският и световен шампион от Австрия - Патрик Ортлиб, не дойде в града под Тодорка. Заболяване спря австрийския скиор да участва в атрактивното състезание „Влез в отбора на шампиона”. Той е приет в болница в петек, но вече е по-добре и изпрати поздрави на всички по своя приятел Жирардели. Достойна смяна на Ортлиб се оказа нашата състезателка по ски – Мария Киркова. Най-бързият скиор в двата отбора – Владимир Попов, спечели като награда сезонна карта за каране на ски в Банско. В надпреварата победи тимът на Марк, но той призна класата на Мария, а и не само нея. „По-добре ми бе да карам срещу красива дама, отколкото срещу Патрик. Благодаря на Мария за прекрасното състезание и добрия резултат”, каза Жирардели.
Пищна заря точно в 12,15 часа днес ознаменува началото на зимен сезон 2017/2018 година в Банско. Небето екна и се покри със светлина с пресичането на финалната права от двамата шампиони и малките скиори от града.
Сред зрителите бяха представители на различни националности. Разбира се, че най-много бяха нашенците, но сериозно присъствие имаха сърбите, македонците, гърците и румънците. Специални гости на снежния празник бяха още хитовата певица Гери Никол и Балет „Нова”. Музикалната програма започна на обяд на сцената под писта „Томба”. Водещ на събитието бе Део, който зарази с още добро настроение публиката с помощта и на диджей Sprite. Популярната игра „Ловци на съкровища” започна в 13,00 часа, стотици мераклии се записаха да ровят в снега, за да се доберат до голямата награда – чисто нов лек автомобил „Ауди А3”. След празничния снежен ден партито продължи на площада в центъра на града с музика, танци и специалните гозби на Ути Бъчваров.

Магаре с еленови рога докара Дядо Коледа в евроселото Черниче
