Спасяват Скаптопара край Благоевград, става национален обект

Снимка: Община Благоевград
Снимка: Община Благоевград

Античното селище, открито край Благоевград, ще бъде запазено, социализирано и развито като туристически обект от национално значение. Строителството на автомагистрала „Струма” ще продължи. Това бе договорено днес на работна среща в Благоевград. На нея присъстваха министърът на културата Боил Банов, областният управител Бисер Михайлов, кметът Атанас Камбитов, шефът на АПИ – Светослав Глосов, както и представители на Инициативния комитет, оглавяван от Лазар Андреев.

„Ще бъде осигурен достъп до археологическия обект, обсъждат се два варианта - единият е с отклонение от самата магистрала, другият – по второстепенен път, така че да бъдат изградени паркинги и хората да могат да посещават този важен археологически обект”, заяви областният управител Бисер Михайлов. Самата територия на разкопките ще бъде заснета геодезически, за да се очертаят границите на древното селище и да продължи неговото проучване. Селището ще придобие статут на национален археологически обект, увери Бисер Михайлов.

Разкритите находки ще останат в близост до магистралата, само част от тях, които са на самото трасе на магистралата, ще бъдат преместени с няколко метра, с цел запазване на автентичността и целостта им.

Идеята е археологическите разкопки да бъдат в непосредствена близост до международния път, така че да бъдат изцяло достъпни за туристите. За целта ще бъдат предприети действия за осигуряване на вход и изход от пътното трасе към обекта. Кметът на Благоевград - д-р Атанас Камбитов, пое ангажимент общината да възложи изготвяне на Задание, като преди това да бъде организирано широко обществено обсъждане, с цел да бъде намерено най-оптималното решение, което да доведе до дългосрочно социализиране на обекта. „Заданието няма да включва само разкритието на тези 120 дка. Ще бъдат намерени решения и за обходен път. Ще бъде изградена цялостна инфраструктура, така че действително да изградим един цялостен туристически и работещ проект“, каза кметът Камбитов. След срещата от АПИ започват изготвянето на проектите за преместване и консервиране на находките, като след реализиране на тези действия ще се осигури денонощна охрана на място.

Министър Боил Банов благодари на кмета Камбитов за положените усилия и археологическият обект, и АМ „Струма“ да бъдат запазени. “Не е имало разговор, в който кметът на Благоевград да не е поставил интересите на града, интересите на този обект, интересите на благоевградчани пред всички други интереси“, категоричен бе министър Банов.

Доволни от решението са и хората от Инициативния комитет. „Всички институции се ангажираха със запазването на тази древна римска вила. На място ще се съхранят две трети от находките, църквата и гробницата ще бъдат преместени само на 20 метра на Запад. По този начин древното селище ще остане на мястото си и ще е достъпно за туристите, които пътуват по магистралата”, коментира Лазар Андреев от ИК.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини