Спасяват Скаптопара край Благоевград, става национален обект

Античното селище, открито край Благоевград, ще бъде запазено, социализирано и развито като туристически обект от национално значение. Строителството на автомагистрала „Струма” ще продължи. Това бе договорено днес на работна среща в Благоевград. На нея присъстваха министърът на културата Боил Банов, областният управител Бисер Михайлов, кметът Атанас Камбитов, шефът на АПИ – Светослав Глосов, както и представители на Инициативния комитет, оглавяван от Лазар Андреев.
„Ще бъде осигурен достъп до археологическия обект, обсъждат се два варианта - единият е с отклонение от самата магистрала, другият – по второстепенен път, така че да бъдат изградени паркинги и хората да могат да посещават този важен археологически обект”, заяви областният управител Бисер Михайлов. Самата територия на разкопките ще бъде заснета геодезически, за да се очертаят границите на древното селище и да продължи неговото проучване. Селището ще придобие статут на национален археологически обект, увери Бисер Михайлов.
Разкритите находки ще останат в близост до магистралата, само част от тях, които са на самото трасе на магистралата, ще бъдат преместени с няколко метра, с цел запазване на автентичността и целостта им.
Идеята е археологическите разкопки да бъдат в непосредствена близост до международния път, така че да бъдат изцяло достъпни за туристите. За целта ще бъдат предприети действия за осигуряване на вход и изход от пътното трасе към обекта. Кметът на Благоевград - д-р Атанас Камбитов, пое ангажимент общината да възложи изготвяне на Задание, като преди това да бъде организирано широко обществено обсъждане, с цел да бъде намерено най-оптималното решение, което да доведе до дългосрочно социализиране на обекта. „Заданието няма да включва само разкритието на тези 120 дка. Ще бъдат намерени решения и за обходен път. Ще бъде изградена цялостна инфраструктура, така че действително да изградим един цялостен туристически и работещ проект“, каза кметът Камбитов. След срещата от АПИ започват изготвянето на проектите за преместване и консервиране на находките, като след реализиране на тези действия ще се осигури денонощна охрана на място.
Министър Боил Банов благодари на кмета Камбитов за положените усилия и археологическият обект, и АМ „Струма“ да бъдат запазени. “Не е имало разговор, в който кметът на Благоевград да не е поставил интересите на града, интересите на този обект, интересите на благоевградчани пред всички други интереси“, категоричен бе министър Банов.
Доволни от решението са и хората от Инициативния комитет. „Всички институции се ангажираха със запазването на тази древна римска вила. На място ще се съхранят две трети от находките, църквата и гробницата ще бъдат преместени само на 20 метра на Запад. По този начин древното селище ще остане на мястото си и ще е достъпно за туристите, които пътуват по магистралата”, коментира Лазар Андреев от ИК.