Прокуратурата разпореди проверка на инцидента в мола на Благоевград

Снимка: Илинден прес
Снимка: Илинден прес

Районна прокуратура-Благоевград се самосезира и разпореди проверка на инцидента в мол „Ларго”, при който част от фасадата рухна от силния вятър в понеделник. Във връзка с информация относно данни за нарушение на строителните книжа по приемането на обекта, както и такива при изграждането на конструкцията на фасадата, е възложено извършване на комплексна проверка. Експерти от община Благоевград и Регионална дирекция за национален строителен контрол трябва да установят данни относно фирмата-изпълнител, изградила фасадата, съответствие на строежа на строителните изисквания, надзор върху обекта и пускането му в експлоатация, както и за контролните проверки. Материалите следва да бъдат предадени в Районната прокуратура в едномесечен срок.

Експерти извършват обследване на сгладата на мола в центъра на Благоевград след инцидента с падналата фасада от силния вятър в понеделник привечер. „Имахме среща с концесионер, с изпълнител, с представител на надзора. Нямаше само представител на застрахователното дружество. Фактите са ясни, инцидентът е повече от неприятен. Едиственото хубаво нещо е, че няма жертви, защото можеше да бъде много по-лошо”, каза кметът на община Благоевград – д-р Атанас Камбитов.

Той уточни, че оттук насетне концесионерът има ангажиментите, отговорностити, заедно с изпълнителите, да направят експертиза, да се видят точно какви са причините и максимално бързо да се отстрани и възстанови фасадата. В момента вече започват да почистват района там, където може и е безопасно. След това поетапно започва възстановяване на фасадата. Камбитов каза, че на първо четене причината за инцидента е вятърът, но подчерта, че той не е техническо лице. Затова се прави експертиза, обследване, за да се види точно какви са причините. Участват проектанти, изпълнители, конструктори. Сградата е застрахована, има застрахователна полица, има настъпило застрахователно събитие.

„Редът е следният – сумата се превежда на общината. След искане от концесионера даваме разрешение той да ползва сумата. В момента на практика собственик на сградата е концесионерът. Това е разликата между концесия и наем. Всички отговорности, ангажименти са на концесионера”, допълни Камбитов. На общината работата й е да следи за изпълнението на концесионния договор - от една страна са инвестициите, които са поели концесионерите, сключвайки ангажимента за инвестиции, и от друга страна - да си плащат концесионната такса. Не подлежи на промяна концесионният договор.

„Нашето изискване е да бъде максимално бързо възстановяването на сградата с ясния ангажимент на общината, че ще съдейства с всичко, което ни е по силите – издаване на разрешение за поставяне на скеле и така нататък, ще съдействаме максимално оперативно, защото тази язва в центъра на града не е лицеприятна за никой”, категоричен бе кметът.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!
Напиши коментар:
Въведете кода от картинката!

Още новини