577 души връщат деца в забавачки и училища в Пиринско

Снимка: Областна администрация-Благоевград
Снимка: Областна администрация-Благоевград

Първата работна среща на Областния координационен център се проведе в сградата на Областна администрация-Благоевград. Тя е в изпълнение на постановление на Министерски съвет от 8 юни 2018 г. за създаване и функциониране на Механизъм за съвместна работа на институциите по обхващане и включване в образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст.

Областният управител Бисер Михайлов подчерта необходимостта от съвместните усилия на институциите, за справяне с връщането в образователната система на необхванати или отпаднали деца и ученици. Дискутира се какво може да се подобри и какви трудности възникват при работата с децата, учениците и техните родители.

Началникът на Регионално управление на образованието в Благоевград - Ивайло Златанов, разясни, че едно от предизвикателствата пред образователните институции е свързано с привеждане в действие Механизма за съвместна работа на институциите по обхващане и задържане в образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст.

Пиринският край се характеризира със специфично географско разположение и голяма територия, като има населени места и съответно училища, които са отдалечени на повече от 150 км от областния център.

Големият брой образователни институции – 124 училища и 74 детски градини, доведоха до обособяване на 84 района на обхват и съответно толкова екипи,  в които общият брой на включените лица бе 608, като някои от тях участваха в повече от един екип и така численият състав на екипите като цяло възлиза на 875 човека, от които 290 – педагогически специалисти.

За учебната 2017/2018 г. бяха посетени и съответно обработени 6057 протокола за деца и ученици и лица, навършили 16 години. Извършените проверки на място от екипите и съставени 695 протокола, от които над 100 от посетените ученици успешно и трайно са задържани в образователната система. За ученици и лица над 16 години, които не са открити на настоящия и постоянен адрес, е потърсено съдействието от ОД МВР – Благоевград за установяване на местонахождението им, а на лицата, навършили 16 години, е предложено като възможност продължаване на образованието чрез обучение в самостоятелна форма.

За учебната 2018/2019 г. са оптимизирани районите и съответно екипите с оглед по-голяма оперативност и гъвкавост, като към момента са 77 с участието на  577 лица, от които 237 са педагогически специалисти. До този момент се изпълняват в срок всички изисквания. Извършват се обходи от екипите по домовете на учениците, които са в риск и/или застрашени от отпадане, изискано е от кметовете на общини да предоставят информация за децата, за които училищното образование е задължително и следва да са записани в първи клас за учебната 2018/2019 година. На база на подадената информация от общините са планирани и се извършват обходи.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!
Напиши коментар:
Въведете кода от картинката!

Още новини