Художници от Благоевград редят юбилейна изложба в София

Снимка: Община Благоевград
Снимка: Община Благоевград

Изложбата „60 години художници от Благоевград" събира творци от областния център на Пиринско. Откриването на експозицията ще се проведе във вторник, 17 юли, от 18.00 часа на етаж 2 в галерията на улица „Шипка” 6 в София. Организатори на събитието са община Благоевград, Градска художествена галерия, СБХ-Благоевград. Изложбата ще може да бъде видяна до 30 юли 2018 г. 

Историята на художниците от Благоевград започва през 1956 г., когато Димитър Михайлов, Аргир Марчев, Стальо Сталев и Георги Ножаров учредят първото Дружество на художниците в града. Основата на организирания художествен живот в Благоевград вече е поставена и оттук нататък пътят ще бъде извървяван от много и различни творци от различни поколения. 

Първата голяма изложба на дружеството, в която участват само автори от града, се открива няколко години по-късно, на 6 февруари 1962 г. Същата година към групата се създава Художествен съвет с председател Христо Бараковски. Друга важна фигура в този съвет е Стойне Шаламанов, който за дълги години ще бъде един от най-активните и плодотворни художници на града.

В този художествен съвет в различни години ще участват още Лили Попова, Стефан Попов, Георги Ножаров, Лили Бенева, Стефан Юруков, Владимир Мишев и арх. Костадин Сандев. В ръководството на благоевградската група на художниците в следващи години участват още много видни творци от града, автори от различни творчески генерации, сред които Сашо Стоицов, Огнян Механджиев, Методи Душков, Иван Милушев и Живко Янев. Важни за артистичния облик на града и за духа на приемственост са и имената на доайените Владимир Пешев, Владимир Мишев, Крум Дерменджиев, Димитър Киров и Иван Тасев.
Седемдесетте и 80-те години са особено активни за благоевградските художници. В града се организират големи регионални и национални изложби, сред които „Пирин” и „Струма”, в които участват много от най-активните автори от региона и страната. През 80-те години на миналия век градът става център на неконвенционалното изкуство, оставяйки няколко важни паметни изложби в историята си, каквито са „11.11.88”, „11.11.89”,  акцията „Реката” и други.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!
Напиши коментар:
Въведете кода от картинката!

Още новини