Играта за Оскарите завърши. Останаха легендите и историите

В Калифорния пораздадоха главните награди в киното на САЩ и света за годината. Осемдесет и деветата церемония по връчването на „Оскарите” ще влезе в историята не само с грешката при връчването на главната награда, но и ще запомни на първо четене именно с нея..
Кинаджийска им работа. Това, което стана на „Оскарите 2017”, по-скоро би се случило във филм , отколкото в реалния живот. Обявяването на победителя в номинациите за "Най-добър филм" бе за "Ла-Ла Ленд". Това бе съобщено от легендите Уорън Бити и Фей Данауей... Това си бе и очаквано. Цялата група от мюзикъла начело с режисьора Деймиън Шазел , Ема Стоун и Райън Гослинг, излезе за седми път на сцената. Продуцентите почнаха с благодарностите..И в този момент стана ясно, че победител е друг! А именно драмата "Лунна светлина".. На продуцента на "Ла-Ла Ленд" Фреди Бъргър лично му се наложи да помоли на сцената да се качат създателите на "Лунна светлина", като няколко пъти повтори ,че това не е шега!
Можем да си представим, какво е ставало в момента зад кулисите, без да смятаме вече ,какво е изпитвал отбора на "Ла-Ла Ленд". Уорън Бити се опита да обясни ,че в ръцете му е попаднал именно не този плик, който е трябвало..Разбира се, фантастично, но и просто да подлудееш от емоции!
Бъркотията с награждаването на най-добрия филм изглеждаше забавно , но и двусмислено : историята за бял джазмен изгуби от филм за чернокож гей. След миналогодишните крясъци и обвинения в расова дискриминация, в тазгодишния списък имаше рекорден брой номинирани цветнокожи актьори и множество филми на тема за между расовите отношения. И дали това бе случайно?!
Твърде много политика в Холивуд ще кажат някои и ще бъдат прави. Дори елементите на шоу-програмата вечерта включваше роли на група туристи , "случайно" попаднали на номинациите , които от своя страна играеха роли за равенството на нациите .. И така си и стана,след като за първи път в историята на номинациите всички награди за „най-добри второстепенни роли” бяха дадени на афроамериканци. Няма лошо. Лошото е ,че когато има политически елементи в награждаването при най-големите световни филмови награди, след това трудно можеш да гледаш хубави филми..
Победителите – Махершала Али ("Лунна светлина") и Виола Дейвис ("Огради") – са обречени да се асоциират с курса на "расовото разнообразие". Както и "Най-добрия документален филм" – трагичната история на чернокожия футболист "О. Джей : Направено в Америка". Авторът на филма Езра Еделман посвети своята награда на всички, които са станали жертва на полицейско насилие. Нерде Лос Анжелис ,нерде Стамбул, както биха казали у нас..
В началото на церемонията водещият Джими Кимъл призова присъстващите да се откажат от политическите спорове и разногласия и после цяла вечер заля със шеги Доналд Тръмп.. Даже наградените автори за „най-добър късометражен рисуван филм”, една политическа невинна история за птичката "Пясъчник" от Pixar – се оказа политизирана : връчващия наградата "мексиканец, гастарбайтер" Гаел Гарсия Бернал напомни, че между хората не трябва да има стени..
Политическата кулминация на "Оскарите" стана награждаването на филма "Търговски посредник"на иранския режисьор Асгар Фархади. Той се отказа от посещение на церемонията, след като Доналд Тръмп ограничи влизането в САЩ на граждани от Иран. В посланието си към зрителите на церемонията Фархади каза, че нетрябва да се дели света на "нас" и "нашите врагове". Речта му бе прочетена от първия в историята астронавт от ирански произход – американката Ануше Ансари.
Главни триумфиращи станаха авторите на мюзикъла "Ла-Ла Ленд". Деймиън Шазел стана най-младия режисьор печелил "Оскар", а "City of Stars" официално е призната за най-хубавата песен . Своята статуетка получи и Ема Стоун. И само вместо Райън Гослинг наградата за „най-добра мъжка роля” се даде на Кейси Афлек, снимал се в драмата "Манчестър до морето". Филмът е една „тежка пернишка история”, която след като изгледах имах нужда от антидепресанти и психолог едновременно..
"Манчестър", също така получи награда за „най-добър сценарий”,което е твърде спорно. Наградата се връчи от продуцента на филма Мат Деймън и брата на Кейси – Бен Афлек.
И, накрая , главното събитие на вечерта бе получаването на своята първа дългоочаквана статуетка от "главния неудачник" на премиите, звукорежисьора Кевин О'Конъл, номиниран до сега за 21-ви път! Наградата му донесе филм с уместното заглавие "По съображения на съвестта".
Ние българите трябва да сме много горди с номинацията за „Оскар” на „Сляпата Вайша” на Теодор Ушев. Този път не успяхме да спечелим заветната статуетка поради корпоративния вот за други мултипликационни филми . Важното е ,че пътя за бъдещия български „Оскар” вече е трасиран! Победител в категорията за най-добър късометражен анимационен филм стана "Свирчо" на Пиксар.
Церемонията по връчването на "Оскарите" премина в атмосфера на примирение на всички с всеки , разбира се без да броим Доналд Тръмп. Да се раздадат награди на най-добрите и достойните , не обиждайки никого , би било практически невъзможно. И всичко щеше да е идеално, ако на сцената не бяха излезли Фей Дануей и Уорън Биити, които не само направиха хубава церемонията , но и я издигнаха до степен историческа!
Януш Малчев