Законът за достъп до информация не е лъжица за всяка Община в Пиринско

Законът за достъп до информация не е лъжица за всяка Община в Пиринско

Чак е малко неудобно да се пише за това. Да се пише за липсата на адекватност в част от институциите, най-вече общини, които сякаш са изключили „будилника“ на Закона за достъп до информация. Защото ЗДОИ непрекъснато се променя и усъвършенства. И трябва само желание, за да може което и да е ведомство да го спазва и да информира гражданите за случващото се в него. Поне що се отнася до това, което подлежи на обществен контрол и е в обществен интерес.

Вече гоним средата на 2024 година, а някои общински администрации не си дават хич зор да са в крак със ЗДОИ. В някои общини се налага да си „въоръжен с компас, карта и късмет“, за да откриеш секцията „Достъп до информация“. В общини като Белица няма на заглавната страница никакви данни за ЗДОИ. Дори община като Сандански, която има претенциите да е сред водещите в страната най-вече с развитието си на туризма, последният отчет за заявленията по ЗДОИ е от… 2019 година. Точно така. От 2019 година. Малко по-добре е положението в Община Гърмен, където последният такъв отчет е от 2020 година. Тези администрации явно са си останали там някъде - в пандемията от коронавирус.

Ще отделя малко повече внимание на Гърмен. И ще припомня нещо, което съм писал за тази община през 2021 година за постигнатото по ЗДОИ през предходната 2020 година.

„Защото кметът Феим Иса и екипът му се стараят да информират населението ежедневно и адекватно за всичко, което става в Общинска администрация. Резултат от тези техни усилия за осигуряване на пълна информационна картина е и скокът на Гърмен в класацията на рейтинга на активната прозрачност за миналата година с цели 15 места благодарение на спечелените 85.3 точки. Това сочи проучването на Фондация „Програма достъп до информация” за това как местната власт в Гърменско изпълнява задълженията си по ЗДОИ и за активното публикуване на информация в интернет“, тези редове съм посветил на малката община. Сега обаче явно нищо не е останало от онзи момент. Кметът си е същият, но ги няма отчетите за последните три години. Сигурно желанието за прозрачност се е изпарило като мъгла над високите върхове на близката планина Родопите.

В Община Кресна последният отчет е за 2021 година, но не може да се иска повече, след като последната новина на първата страница в официалната страница е от 14 март миналата година - преди година и два месеца. Не е по-читаво положението и в Община Якоруда, там пък последната обществена информация е от 3 април 2023 година. В първата страница на Община Сатовча ще попаднете на всякакви правила за действие при какви ли не бедствени ситуации, но не и на секция „Достъп до информация“.

За Община Симитли също новините отдавна са престарели като изостанала стока на Женския пазар в София, дори снимката на кмета е от повече от почти 20 години. Затова пък има актуална информация за местните избори от края на миналата година, както и за предстоящите избори за Народно събрание и за Европейски парламент.

Има ли отговор за тази ситуация? Може би малките общини нямат капацитет от експерти, които да поддържат нужната информация по ЗДОИ, да качват навреме отчетите. И информират гражданите за това, за което те си преценят, а не за това, което ги задължава законът.  

Но хубавото е, че във вселената има баланс. Затова е редно да отдадем заслуженото и на тези, които дърпат Пиринско напред. В челото безспорно са Банско, Благоевград и донякъде Разлог. Там има няколко отчетливи тенденции. Първата е, че отказите са единични случаи, не е както преди 5-6 години да не се дава информация с хватката „мълчалив отказ“. Най-активни са гражданите, докато неправителствените организации и фирмите са с почти равен брой заявления по ЗДОИ. В Банско от 26 заявления през 2023 г. електронни са 25, даден е свободен достъп по 21 от тях. По 3 не е имало в Община Банско исканата информация, едно заявление е препратено към друга институция и е постановен само един отказ. Искана е само служебна информация – права или законови интереси, отчетност на институцията изразходвани публични средства, контролна дейност на администрацията.

В Разлог заявленията са 17 - 8 писмени, 9 електронни. Така се разделя и исканата информация – 9 са заявленията с искане на официална информация, а 8 - за служебна информация.   

Сред другите институции отличници са РИОСВ - Благоевград, Областна администрация - Благоевград, Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“. Това е закономерно, тъй като в тях са определени служители, които са отговорни да са в крак със Закона за достъп до обществена информация. Там са уредени процедурите за регистриране на електронните заявления, налице са въведени вътрешни правила за предоставяне на достъп до информация и за нейното повторно използване. Въпросните институции са утвърдили технологична карта, информацията е представена по разбираем начин за потребителите.

Ясно са посочени и начините за заявяване на услугата по ЗДОИ. Те се регистрират и обработват от служители в звеното за административно обслужване по общия ред. Подават се по образец, публикуван на сайта на администрациите. Ръководителите на тези институции са утвърдили списък на категориите информация, подлежаща на публикуване в интернет. Данните за този списък може да се намери на интернет страниците им. Приети са и процедурите по актуализиране на информацията. Прави впечатление, че няма някакъв сериозен ръст на подадените заявления.

В интернет страниците на тези институции  и на общините отличници има най-разнообразни секции и рубрики. Може да се види какви търгове се провеждат, какви са конкурсите, кои са кметските заповеди, колко Подробни устройствени планове са одобрени, има ли нови обявления и концесии. Бързо се качват и решенията от сесиите на Общинския съвет. Достъпни са и рубриките за общинските фирми, за обществените поръчки, Наредбите на местната власт.     

Искам да подчертая за един проблем, който става все по-сериозен с течение на времето. И касае достъпът на журналистите до информация от различни ведомства – държавни и общински. Говори се за децентрализация над 20 години, но нищо такова не се случва. Дори напротив – на някои места се върви към абсолютна централизация. Все по-трудно се получава информация от благоевградската полиция. И не само там е този проблем. Почти всички институции „забравиха“ удобно да дават пресконференции, което е част от гражданския контрол върху дейността им чрез журналистическите въпроси. На практика това право е отнето на репортерите.

И за финал - не е трудно да се извърви пътят към прозрачността. Стига да има желание и добра организация. Нищо повече не се иска от тези, които се правят, че ЗДОИ едва ли не го няма. Само тогава ще престанат да бъдат в „зоната на здрача“ по отношение на ЗДОИ и да държат „на тъмно“ гражданите за своята дейност. Защото в крайна сметка нищо не остава скрито за дълго време. Особено тук, на тези географски ширини.     

Източник: Фондация "Програма достъп до информация" /материалът е писан в началото на месец май/

 

 

Коментари

Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Напиши коментар:

Въведете кода от картинката!

Още новини