Банско - Богохранимият град!

Банско - Богохранимият град!

Истинска християнска вяра носят у себе си банскалии. За да докажат думите на старите владици отпреди векове, за които Банско бил Богохраним град! Тук винаги вярата е била много силна, тя е запазена и днес независимо от всички трудности. Банскалии желаят и успяват да съхранят историята и традициите. А какво по-богоугодно дело от това да се строят параклиси и църкви. Правят го с вяра, надежда и любов и вдигат молитвени домове.  

"Искрените християни са в храма и когато им е трудно, и когато им е радостно. Такива са банскалии. Те търсят помощ, когато им е трудно, а когато са радостни, те благодарят на Бога", твърди иконом Георги Касапинов, който вече 33 години служи вярно на Светата православна църква.

До турското робство в землището на града е имало 33 църкви, но те са съборени. Знае се обаче къде е бил всеки един от тези храмове. На местата им са поставени мраморни плочи с надписи. И днес банскалии изпълняват заръката на старите свещеници някога да се опитат да възстановят част от тези църкви. Радващото е, че все повече хора се обръщат към вярата и строят храмове.

Един от тях е параклисът „Свети Атанасий Велики”. Изграден е върху старите основи на църква, която е носила името на свети Атанасий Велики, но е била съборена от турците. Молитвеният дом ще посреща миряни благодарение на ктиторите – съпрузите Петър и Лиляна Глушкови, които имат двама синове, а единият се казва Атанас. Храмът е с размери 5 метра на 8 метра. В него е направен иконостасът, готов е и апостолският ред. Построена е и камбанарията. Предстои изографисването. Старият храм на това място е от 9-и век, намирал се е край път, който водел към местността Свети Никола. Сигурно е, че в района е имало махала, чиито жители се черкували в църквата. Скоро това ще правят банскалии, но в нов параклис. За летния Атанасовден молитвеният дом трябва да бъде осветен от Неврокопския митрополит Серафим. А ктиторите ще дарят храма на Неврокопска епархия.

Православен храм в чест и прослава на света великомъченица Неделя се въздигна върху основите на стария храм, който е от девети век, но е разрушен през 13-14 век след падането на страната ни под турско робство. Това богоугодно дело се дължи на дарителите братя Борис и Благовест Лазарови (Сирлещови) и Тодор Тренчев, както и на майстора Иван Падарски. Миналата година само за няколко месеца се вдигна молитвеният дом вдясно от пътя за разложкото село Баня. Той се намира в местността Света Неделя.

Тази година мястото около параклиса ще бъде облагородено, а самият храм ще се изографиса, обзаведе и освети. Ще се засадят цветя и дървета, ще се направи и ограда, за да не влизат в района животни. Иконописецът, който е от Смолян,  ще започне работа след Великден. 

Уникален параклис само от дърво се построи високо в Пирин планина, в местността Тодорова орница, при разделянето на пътя за двете хижи – „Бъндерица” и „Демянишка”. Някога тук, където е храмът, имало останки от древната църква „Свети свети Теодор Тирон и Теодор Стратилат”. Малкият молитвен дом ще носи същото име. Някои банскалии смятат, че храмът може да е дал името на връх Тодорка. Иконостасът в него е завършен, иконите наподобяват тези в църквата "Света София". През лятото ще се направи ограда, която да не допуска животни в района на молитвения дом. Очаква се по това време да стане и освещаването. 

Жители на града и любители на планината, родени през 1972 година, решиха да направят красива каменна чешма до малкия храм, изграден изцяло от дърво, за да е в унисон с природата наоколо. Чешмата бе осветена от свещеник. По този начин банскалии от 72-ри набор правят престоя на туристите в района още по-приятен, тъй като след преходите в планината се ожаднява. Преди имаше дървено корито, но то се счупи и те не жалиха средства и сили да вдигнат тази чешма.

Вярата на банскалии е не само силна, но и отколешна. Тя е неотменна част от силата, ежедневието и успеха на местните хора. Църквата е символ на българщината за тукашните жители. За тяхната вяра се знае и в Атон. В Света гора Хаджи Вълчо, родом от будното пиринско градче Банско и по-малък брат на свети Паисий Хилендарски, направил през 18-и век щедри дарения и вложил сили и средства във възстановяването и изграждането на два манастира. Като ктитор и благодетел името му се споменава в манастирските поменици, негови портрети има редом с други ктитори в Хилендарския и Зографския манастири. Преди години точно Банско възстанови връзката си със Зографския манастир благодарение на усилията и желанието на покойния кмет Александър Краваров, който бе начело на общината от 2003 до 2011 година. По негова инициатива и с волята на местните хора от 2007-ма година активно се подпомагат с пари и доброволен труд ремонтните дейности. А банскалии ще продължат да вдигат нови храмове в града и околността. Защото ги води вярата.

Коментари

Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Напиши коментар:

Въведете кода от картинката!

Още новини