Магичният и вечен храм на Добърско

Магичният и вечен храм на Добърско
Снимки: Община Разлог

До разложкото село Добърско няма магистрала. Но нашенци и чужденци не спират да бият път до селището. Причината за това е уникалната църква „Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат”, която само преди 8 години стана на 4 века. Построена е в далечната 1614 година като трикорабна базилика от заможни и будни добърчани. Наполовина е в земята, няма купол и камбанария. Но пък има куп други забележителности. Само в този храм Христос възкръсва от мъртвите с космически кораб. Встрани светии сякаш похищават земляните, като ги бутат в летяща чиния. Някои тълкуват изображенията като симбиоза между предците ни и някаква високотехнологична раса, дошла от космоса.

Затова село Добърско привлича любителите на тайни и загадки от цял свят със своята църква. Хиляди са чужденците, които отскачат от курорта Банско да селището, за да видят неща, които могат да видят само на кино. На пода в светата обител е плочата с двуглавия орел. В краката на гордата птица са скиптърът и жезълът, символи на светската и църковната власт. „Тази плоча притежава силно енергийно поле. Със сигурност помага на тези болни миряни, които влизат в храма с истинска и искрена вяра. Иконите също имат лечебна сила. Но истината е, че човек, който влезе тук, на практика храни душата си с видяното. Чудо е, че го има тук този свещен храм. Когато душата ти е пълна, няма как да не преодолееш болежките”, твърдят местн хора. Местните хора се гордеят с църквата си и от години настояват да бъде под егидата на ЮНЕСКО. Засега обаче е само сред 100-те национални туристически обекта на България. Камбаната вътре е подарена от монасите от манастира Ватопед в Атон през 1888 година. Много легенди за този уникален храм вървят ръка за ръка. Една от тях гласи, че някога на същото място се е венчал българският цар Иван Шишман.

Първият писмен документ за светата обител се пази в Рилския манастир и е царска грамота на същия наш държавник от 1378 година. Друг мит разкрива, че след злополучната битка в планината Беласица ослепените войниците на Самуил стигнали до Добърско. Останали да живеят на това място, като създали прочутата певчевска школа на певци слепци. В самата църква има изображение на Самуиловите воини, които мият слепите си очи с чудодейна вода. Малката трикорабна базилика е събрала ликовете на 460 библейски и местни герои. Няма и милиметър стена, който да не е изографисан. По централния и двата допълнителни корпуса няма празно място. За първи път тук е изографисан като светец Кирил Философ. Набива се на очи, че свети Георги и свети Димитър са изрисувани само тук и в Атон в цял ръст, а не на кон, както сме свикнали да ги виждаме. Образите на светци при норма от 4-5 за храм, тук са поне 30. Това не се среща никъде на друго място, твърдят иконографи. Има хипотеза, че художникът е бил жена, но засега това не се потвърждава. По онова време всички зографи са били мъже. Който и да е авторът обаче, той си е позволил да изобрази Исус Христос като астронавт. На един от стенописите Исус седи в нещо, което поразително прилича на високотехнологичен летящ апарат. С негова помощ божият син се въздига над земята, а под нозете му се виждат очертанията на атмосферата и стратосферата.

Възможно ли е в онези далечни години иконописците наистина да са виждали ракета? Този въпрос витае във въздуха, когато разглеждате със затаен дъх църквата. Стенописите смайват миряните и защото изглеждат, че все едно са рисувани вчера. А в храма дори не е правена реставрация. В идеално състояние е и другата уникална икона от сюжетната линия бог-астронавт - "Божието възкресение".На нея Христос слиза в Ада и възкресява мъртвите. Той поема към повърхността в космическа капсула, подобна на тази, с която астронавтите се връщат на земята. Съдейки по надписа на плочата, вкопана в пода пред олтара, може да се предположи, че годината на строителство е 1122. Селското предание реди, че първите заселници са били ослепените след битката в Беласица през 1014 г. Самуилови войници. След поражението те се насочват към Рилския манастир, но по пътя ги застига люта зима. Много от тях са останали в днешното село Добърско. Те намират изцеление в лечебната вода, която днес извира в двора на средновековната черква. Лековитият извор блика край храма. Чудодейната вода извира на метри от гордостта на селището – храма „Свети Теодор Тирон и Теодор Стратилат”. Изворът лекува болките на очите. Няколко измивания в него и забравяте за проблемите със зрението, уверяват жителите на селото. „Преди време и аз страдах от очите, но започнах да ги мия редовно на извора и ги излекувах. И заради лековитата вода насам идват доста гости не само от страната, но и от чужбина. Някои пускат монети в него, за да се върнат отново на това свещено място”, категоричен е местен жител.

Коментари

Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Напиши коментар:

Въведете кода от картинката!

Още новини