Преди 85 г. Кресна решава да изгради костница на загинали офицери и войници

Преди 85 г. Кресна решава да изгради костница на загинали офицери и войници
Снимка: Община Кресна

Решението за изграждане на костница на загиналите в Първата световна война български офицери, подофицери и войници в храма в град Кресна е взето на 1 август 1937 година. На тази дата преди 85 години се отбелязват 20 години от избухването на тази война. Затова местните първенци се събират при кмета Величко Кулев и вземат историческото решение костите на загиналите около днешна Кресна (б.а - тогава м. Крива ливада, с. Гара Пирин и моста "Сали ага") офицери, подофицери и войници да бъдат положени в храм-костница.

Почетен председател на инициативния комитет е Неврокопски митрополит Борис Неврокопски, председател е свещеник Димитър Попов, а за членове на църковното настоятелство са избрани Пешо Бояджиев, Васил Гигов, Костадин Вангелов, Захари Тодоров, Тодор Марков и Янор Марков. Подгласници са Йордан Сапунджиев, Костадин Сандански и Костадин Андреев.

Основен ктитор на изграждането на костницата в бъдещия храм е Министерството на войната на Царство България. Със заповед №120 от 17.03.1939 г. министърът на войната, генерал - майор Теодоси Даскалов, разпорежда да се отпусне помощ от 50 000 лева на името на Председателя на комитета (б.а - вероятно свещеник Димитър Попов) за изграждането на костницата и в нея да бъдат прибирани костите на около 500 български войници, загинали в района.

Храм-паметник и костница "Св. Иван Рилски" в Кресна е изграден за рекордните две години и започва да функционира през 1941 г. Осветен е за служение от приснопаметния Неврокопски митрополит Борис.

Не е известно какви мощи са вградени в престола на Храм-паметник и костница "Св.Иван Рилски", но в олтара се намира частица от мощите на Свети великомъченик Яков Персиец (Иаков Персианин).

Храм-паметник и костница "Св. Иван Рилски" е единствената църква в Югозападна България, където се съхраняват кости на загинали български войни. Тя е паметник с изключително архитектурно и историческо значение за региона.

 

Коментари

Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Напиши коментар:

Въведете кода от картинката!

Още новини