8 души бедствали в нелегален дом за стари хора в София

Разкриха нелегален дом за стари хора в София. Това е станало при акция в кв. „Суходол” на Агенцията за качеството на социалните услуги.
„Абсолютно нелегален дом. Хубавото е, че потребителите са по-малко - 8 души. Те са в доста тежко състояние. Ще им бъдат направени нужните медицински прегледи”, каза социалният министър Борислав Гуцанов.
Домът никога не е разполагал с лиценз. Ще се установява откога съществува. Вече са уточнени местата, в които изведените потребители ще бъдат настанени.
Правителството започна проверки на всички домове за възрастни хора в страната. Проверяващите се натъкнаха на зловещи гледки.
Възрастни хора с психически заболявания в тежко състояние бяха открити вързани и заключени в два обекта в старозагорското село Ягода. С цел да избегнат контрола на социалните служби по документи, „домовете” се водеха като „стаи под наем”.
Институциите влязоха и в три незаконни дома във Варна, възрастни хора бяха изведени и от обект в Говедарци.

На първо четене: Удвояват санкциите за насилие и жестокост към животните
