Избираме думите на 2024-та на платформата „Как се пише?“

Избираме думите на 2024-та на платформата „Как се пише?“

Значимите теми за обществото ни могат да се откроят чрез думите, които са оставили отпечатък върху нас. Точно тях ще търсим за четвърти пореден път в „Думи на годината с Как се пише?. Във фокуса на широкообхватното проучване е анализът на обществените нагласи и процеси през изминалата 2024 година.

Кампанията се провежда онлайн и дава възможност на всеки от нас да се включи в нея. В периода от 6 до 10 януари предложенията се събират на страниците на платформата за грамотност във Facebook, в Threads и в X (участвайте тук: https://www.facebook.com/kaksepishe). След това жури, съставено от специалисти с дългогодишни наблюдения на обществените процеси, ще избере десетте най-запомнящи се думи и изрази. Финалното гласуване за излъчване на първите три ще се проведе чрез анкета на сайта „Как се пише?“ между 13 и 18 януари.

„Добре е да се чуе гласът на хората – особено в тези турбулентни времена“, смятат организаторите на вече традиционната инициатива – д-р Павлина Върбанова, създателка на „Как се пише?“, и Доротея Николова, учителка по български език и литература и журналистка. Те допълват, че и в геополитически план, и у нас хората са силно разединени и търсенето на път едни към други става от първостепенна важност за запазването на възможността да живеем в общност.

Ето защо осмислянето на събитията през изминалата година е стъпка към общ разговор за това какво е важно за нас и как да продължим. „Вече трета година сме в политическа криза  и нестабилността ни се отразява все по-силно. Трябва да потърсим допирните си точки, а не да настояваме на разделителните си линии“, казват още те. По думите им е важно и новите поколения да се включат в този диалог и да поемат своята отговорност за изборите, които правим като общество.

Посланията, които отправят медиите, също са ключов фактор за това накъде е насочен погледът на обществото. Поради тази причина „Думи на годината с Как се пише?“ отново включва анализ на медийното съдържание на български език. Той става възможен с помощта на партньорите на инициативата – системата за глобален медиен мониторинг и анализи Sensika. Ще бъде представена класация на най-употребяваните знакови думи в средствата за масова информация, както и рейтинг на личностите според споменаванията им в медиите.

Борбата с дезинформацията пак е в центъра на вниманието на кампанията заради необходимостта от повишаване на осведомеността ни как да разпознаваме подвеждащата информация. Организаторите обръщат внимание, че с развитието на технологиите се увеличават методите за пропаганда, манипулация и подвеждане на аудиторията, и си поставят за цел да допринесат за противодействието срещу тези явления.

Регламент и протичане на кампанията

Проучването „Думи на годината“ се провежда на платформата за грамотност „Как се пише?“, на страницата ѝ във Facebook, в Threads и в X. Тя преминава през три етапа. В първия – от 6 до 10 януари – всеки има възможност да даде своите предложения за думи и изрази на годината във Facebook: https://www.facebook.com/kaksepishe, X: https://twitter.com/pvarbanova и Threads: https://www.threads.net/@kaksepishe.

Във втория етап от 30-те предложения с най-много гласове 6-членно жури ще отсее 10. Кои три от тях са най-важните за нас като общество, ще изберем в анкета в сайта „Как се пише?“ от 13 до 18 януари в третия, последен етап. Резултатите ще станат ясни на 20 януари.

Журито е съставено от дългогодишни наблюдатели и участници в обществените процеси в България и езикови експерти: д-р Павлина Върбанова – създателка на платформата „Как се пише?“, доц. Георги Лозанов – философ и медиен експерт, Веселина Седларска – журналистка и писателка, Доротея Николова – учителка по български език и литература и журналистка, д-р Иван Ланджев – поет и есеист. За да се чуе и гласът на по-младите, към тях тази година се присъединява актьорът и влогър Стефан Попов – Чефо.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини