Птицевъди: Затрупани сме с яйца от Украйна, втори сме по внос в Евросъюза

България е вторият по големина вносител на украински яйца в Европейския съюз, като изпреварваме в тази негативна класация Полша и само Нидерландия вече е пред нас. Традиционно страната ни изнася яйца за Гърция, както и за някои други европейски държави. В същото време в момента има импорт на яйца не само от Украйна, но и от Румъния.
Ситуацията тревожи сериозно българските птицевъди и те настояват за промяна в режима на внос.
„Искаме да се спре абсолютно всякакъв внос на украински яйца в България, независимо от наложените мита на европейско ниво“, коментира пред Агри.БГ Николай Колев от сдружението Български обединени птицевъди. Според него вземането на подобно решение на национално ниво е възможно. Подобно уверение птицевъдите са получили от еврокомисар Войчеховски при посещението му в България.
В среща с министър Георги Тахов от началото на предходния месец, птицевъдите са научили, че подобно предложение ще бъде направено и изпратено към Европейската комисия, но засега нямат обратна връзка дали това се е случило.
От 2 юли Европейската комисия въведе отново тарифни квоти за внос на яйца от Украйна. В резултат на това са установени тарифни квоти в съответствие със Споразумението за свободна търговия между Украйна и ЕС, а допълнителният внос ще продължи с митата в режима на най-облагодетелстваната нация.
Наложените мита са в размер на 98 евро/тон, което изобщо не удовлетворява българските и европейските птицевъди.
Ситуацията при нашите производители се влошава. „В момента средната европейска цена на 100 кг яйца е 180 евро. Това е спад с 20% в сравнение с цените от началото на годината. В тази период от годината обичайно има някакво намаление, но то винаги е било малко“, коментира Колев. От думите става ясно, че вместо 10% мито, на украинския внос е наложено едва 5% мито. „При условие, че себестойността в Украйна е много по-ниска отколкото в България, това означава, че производителите от воюващата страна могат да продават яйцето на 12 ст. При нас с разходите за амортизация, цената отива към 22-24 ст./бройка“, уточни производителят.
Източник: Агри.бг

Неофициално: Предстои среща между Доган и Пеевски
