Буквар от средата на 19 век пази музеят в Струмяни

Снимка: Община Струмяни
Снимка: Община Струмяни

Музейната сбирка в община Струмяни е разделена в три отдела - археология, етнография, нова и най-нова история. Разполага с артефакти, открити при разкопки и проучвания в района, както и дарения от местни жители.

Етнографската тема е представена от експонати, свързани с литургиката, старопечатни книги, издадени в Цариград, автентични носии от Малешевско, уреди за обработка на прежда и тъкане, както и експонати на възрожденската битова керамика. Тук може да се види оригиналният буквар от килийното училище, което е първо в цяла Мелнишка околия. Училището е открито през 1844 г. в село Горна Рибница. Помещението, където се е помещавало училището до черквата, която е паметник на културата, може да се разгледа и сега.

В раздел археология има доста интересни експонати. Най-ранните са от ранният неолит VІ хил. пр. Хр. във времето, когато металът още не е бил известен като материал. Могат да се видят сечива и оръдия на труда, които са изработени изключително от камък. В експозицията е засвидетелствана и желязната епоха с различни накити като гривни, торкви, фибули, както и култова керамика от това време.

Изключително разнообразни представители на мраморната пластика също могат да се разгледат. Те най-често са на почитаните по тези земи божества. Най-добре е представен култът към Артемида, след това Дионис, Зевс, Богинята майка, тракийският конник, а също и към източните божества Изида и Серапис. Мраморът за изработката им е бял и дребнозърнест, точно такъв, какъвто и днес се добива в кариерите в община Струмяни.

Изключително интересна е колекцията на музея от керамични съдове, предимно от периода на римското господство по тези земи. Разделени на три групи керамичните експонати представят характерната за провинция Македония т.нар. “сива македонска” , луксозната за това време “римска червенолакова”, както и най-ранната - гръцката керамика. Формите са разнообразни, съдовете са цели и заслужават внимание от страна на посетителите. Изключително интересни са и теракотите в зооморфни и антропоморфни форми, както и керамичните лампи. Както при битовата керамика, тук също има представители от преди и след Христа. Особено добре е представено ранното християнство и това не е случайно, тъй като на територията на общината е открита раннохристиянска базилика, която е и епископска. В музейната сбирка се съхраняват и са изложени архитектурни елементи открити по време на археологически проучвания на храма, между които един от най-ажурните йонийски капители, откривани в България. Тук може да се види олтарната маса, мраморният фонтан от двора на базиликата, както и централното пано от мозайка с Христовият монограм „Хризма”.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!
Напиши коментар:
Въведете кода от картинката!

Още новини