Дивото зове: По следите на дивите животни с фотографа Цветомир Цолов

Снимки: ЮЗДП
Снимки: ЮЗДП

Когато човек снима диви животни в природата трябва да улови мига, нищо не можеш да композираш и да повториш, казва инж. Цветомир Цолов, фотограф към ЮЗДП.

Когато човек погледне кадър на диво животно, заснето от Цветомир, неминуемо си задава въпроса: Как е успял да се доближи толкова близо, за да улови емоцията? Често на кадъра се вижда дъха на елена и имаш чувството, че самият ти си попаднал в дивата притода, на сантиметри от обитателите й. Всъщност, за да успее да пресъздаде това, е нужна добра техника, но и не само.

Цветомир Цолов започва да снима веднага след завършването на средното си образование, когато си купува един обикновен фотоапарат. Като студент отива на бригада във Великобритания и със събраните пари си купува първия професионален апарат. От 11 години се занимава професионално с фотография, а през последните 2 години снима на територията ЮЗДП. От малък обича гората и дивите животни, а сред природата, освен че работи, намира и своя „тих пристан“.

„В това забързано и натоварено ежедневие всеки час, прекаран сред природата, ме зарежда с много положителна енергия, с доброта и любов“ , казва той.

„В ЮЗДП има богата природа и голямо биоразнообразие. Голяма природа и голяма красота! Любими са ми местата с много дивеч, на територията на предприятието имам десетки такива места“, допълва майсторът на кадъра.

Обича да снима елени – лопатари и благородни. В есенния период заснема така наречените „сватби“. Тогава женските екземпляри се разгонват, а мъжките ги оплождат, а това е придружено със силен рев от страна на мъжките и с ожесточени борби. Еленът лопатар се слави с това, че боят за оплождане на много женски е яростен. Интересът на фотографа е насочен към мъжките екземпляри, които са изключително красиви, особено по време на така нареченото „сватбуване“. Тогава се получават най-хубавите кадри.

В повечето случаи заснемането се провежда на сериозна дистанция, въпреки че всеки фотограф се стреми да я намали всячески. Не един или два пъти Цецо е правил опити да се доближи максимално до обекта на своите снимки. И често е успявал. Опознал е поведението на животните и си служи добре дори с природните явления към дадения момент. Много е важна посоката на вятъра, разказва ни творецът, ако духа в посока към животните, те усещат човешкото присъствие и мигновено изчезват.

"Трябва да имаш голямо търпение и да се опиташ да се доближиш най-близо. Успявал съм да вляза директно вътре в „сватбата“, както на елена лопатар, така и на благородния елен. Доближавал съм ги до разстояние от 5 метра. Когато, вътре в гората, влезеш в едно такова „сватбовище“, мъжките реват, женските тичат, буквално гората ври и това е едно невероятно чувство, в момента съм настръхнал, пресъздавайки тези мои изживявания“, признава той.

Заснемането на диви животно е много сложно, защото се случва миговено. Човек трябва да „улови мига“, нищо не можеш да композираш и да повториш. Понякога е нужен и късмет, но той спохожда добре подготвените, знаещите и можещите хора, категоричен е Цветомир Цолов.

Всеки път адреналинът го тегли все по-близко към животните. Имал е няколко атаки в гората, тогава трябва да се действа мигновено и решително.

"Не трябва да забравяме, че това са диви животни, не трябва да прекрачваме границата, след която животното се чувства уязвимо и е готово на атака", разказва фотографът и допълва: „От 40 метра дистанция ни нападна животното, с ловния водач успяхме да скочим в джипа секунди преди сблъсъка с глигана. Дори в момента, в който се оттегляхме, животното продължи да напада“.

На територията на ЮЗДП елените (лопатар и благороден), муфлонът и дивата свиня са с изключително добри заложби. В Държавно горско стопанство „Дикчан“ е интересно да се заснеме глухар, в „Осогово“ е снимал прекрасна сърна.

Обича да снима всички животни и търси нови видове, които не е заснел. „Мечтая да срещна в диво състояние вълк по светло, което е почти невъзможно, но човек вярва в мечтите си!“.

А ние му пожелаваме успех!

*Автор на снимките: Цветомир Цолов/Снимките са предоставени от ЮЗДП

 

 

 

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини