Омбудсманът Мая Манолова подкрепи в Благоевград Референдума на Слави Трифонов

Мая Манолова даде номера на мобилния си телефон на студентите от Правно-историческия факултет в ЮЗУ „Неофит Рилски” в Благоевград. Тя позволи на младите хора да й се обаждат или да й пишат есемеси по всяко време, когато искат да споделят с нея свои идеи или проблеми.
Днес тя гостува в областния център и първо изнесе лекция пред бъдещите юристи на тема: „Омбудсманът в защита правата на българските граждани”. Националният омбудсман обеща на студентите съдействие да могат да полагат стажове в институцията, която ръководи.
"Така искам да дам личен пример на останалите работодатели и да ги насърча по-лесно да наемат новозавършилите студенти на работа", обясни Манолова.
Бъдещите юристи настояха пред нея да бъдат направени промени в Закона за държавния служител, за да може младите висшисти да почват по-лесно работа в държавните институции и да отпадне ограничението за стаж.
По-късно тя разговаря с кмета на община Благоевград Атанас Камбитов и съдейства на бездомник да бъде настанен в Центъра за временно настаняване и да получава топъл обяд от общинската трапезария. Тя похвали общинското ръководство, че градът има добре уредена социална база за хора в нужда. Разкри, че от началото на годината до момента 10 души в цялата страна са починали от измръзване, което е знак, че е необходима цялостна кампания на държавата в подкрепа на бездомните хора.
Бившата депутатка обсъди с Атанас Камбитов нуждата от назначаване на омбудсман в областния център. Според нея трябва да се облекчи процедурата за избор в цялата страна. Към момента от 265 общини има назначени само 11 омбудсмани. „Ако внасям законодателни промени, то ще бъде да се гарантира независимостта на обществените защитници по места, за да не са зависими от местната упрва, която осигурява финансирането им”, увери Манолова.
По-късно Мая Манолова се подписа в подписката за референдум на Слави Трифонов. „Аз съм „За” да се чува повече гласът на хората. Едно такова разтърсване на политическата система е полезно за намиране на най-добрите решения. Според мен лоша шега на властимащите до момента изигра усещането, че те знаят всичко по-добре от хората, а това не е така”, каза омбудсманът.
Тя нарече несъстоятелни аргументите на регионалния министър Лиляна Павлова, че еднодневните винетки не са рентабилни. Според нея изработването на еднодневен стикер ще струва не повече от 40-50 стотинки, 10 стотинки пък ще се похарчат за разпространението, но останалото от приходите ще отиде в бюджета на АПИ, а и е по-справедливо за гражданите.

Съдът се смили над възрастна баба от Петрич, отглеждала канабис
