Стотици семейства от Белица и Якоруда връзват бюджета с бране на гъби и билки
Стотици семейства в общините Белица и Якоруда разчитат на гъбите, билките и диворастящите плодове, за да припечелят допълнителни доходи през летните месеци. Те се възползват от близостта до трите планини Рила, Пирин и Родопите.
За да си добър гъбар, трябва да имаш здрави крака. Това твърдят жителите на белишкото село Краище, за които гъбарството е препитание. В региона най-много виреят манатарките, пачият крак, рижиката, челядинката, овчият крак, масловките, среща се и смръчкулата.
„Това лято е сезонът на манатарката, останалите видове бяха много малко. Манатарката я имаше в огромни количества преди месец, вървеше по 10 лева за килограм. Мъже, жени и деца тръгваха в ранни зори към гората”, заяви Али Рункьов от Краище.
По горските пътеки се поема по тъмно, защото се бере до обяд, че после става много горещо. Ако някои има късмет и попадне на много гъба, се прибира по-рано, за да я предаде. Другите обаче изкарват по 7-8 часа в гората.
„Едно семейство изкара 700 лева само за един ден от манатарка, толкова много я имаше в гората. Но сега е по-слабо. Гъбата е много лъжовна, намериш две-три в даден район, продължиш напред с надежда за още, но се окаже, че вървиш с часове, а нищо не си набрал. Има и дни, в които с късмет може да набереш и 100 килограма”, споделя 58-годишният гъбар.
Хората берат и билки, и диворастящи плодове – горска ягода, боровинка. Черната боровинка върви по 7-8 лева за килограм, толкова е и горската ягода.