Ученици в Пиринско учат за социалното предприемачество

Снимка: ОИЦ-Благоевград
Снимка: ОИЦ-Благоевград

11 средни училища от Благоевградска област, 20 учители и над 350 ученици участват в InnoSchool - пилотно обучение по социално предприемачество в България. За повечето от тях то стартира в началото на учебната година и въпреки предизвикателствата на пандемичната обстановка и онлайн обучението, вече е в заключителната си фазаПроект „Укрепване на социални иновации и предприемачески дух на ученици от средните училища чрез иновативна система за обучение” – Innoschool се занимава с потребността от промяна на системата, за да се преодолеят ниската предприемаческа култура и недостатъчна ангажираност към социалните иновации и предприемачеството още от юношеските години. Основната цел на InnoSchool е да укрепи социалните иновации и предприемаческия дух на учениците от средните училища чрез разработване, тестване и въвеждане на високо иновативна система за обучение (ILS InnoSchool), съчетавайки иновации, представени на юношите, за постигане на привлекателност и образователно въздействие.

Партньори по проекта са научни и бизнес организации, НПО, държавни институции от цяла Европа. От българска страна партньори са Бизнес инкубатор – Гоце Делчев и Регионално управление на образованието в Благоевград. Проектът се финансира по Програмата за транснационално сътрудничество „Дунав“ 2014-2020 чрез Европейския фонд за регионално развитие, Инструмента за предприсъединителна помощ и Европейския инструмент за съседство.

В пилотното обучение в България се включиха паралелки в редовна форма от Благоевградска област, както и смесени групи ученици в извънкласни форми на обучение от училища с различна насоченост. Редовните мониторингови срещи показаха, че и учители, и ученици споделят позитивна нагласа към ILS  обучителната система. Учениците виждат възможност чрез нея да развият нови умения и придобият опит в предприемачеството, като в същото време се научат да допринасят и за общността. 6 от училищата вече завършиха пилотното обучение и излъчиха екипите – победители в ILS играта. До края на февруари 2021 и останалите пилотни училища ще приключат ILS обучението. Във финално междуучилищно състезание, екипите-победители от всяко училище ще имат възможност да представят социалните бизнес идеи, които са разработили.

 Задачата на партньорите по проекта и привлечените в Консултативната група специалисти и заинтересовани лица ще бъде да проучат какви са ефектите от прилагането на обучителната система ILS в клас и какви са предложенията за подобряването ѝ. Това на практика означава разработването на високо иновативна система за обучение, фактически нов тип педагогика, включваща процес на участие и дизайн, която обединява (чрез работилници, консултативни групи, фокус групи) учители и ученици, представители на бизнеса, публични институции, всички заинтересовани от подкрепата за образователната система за по-добро осигуряване на предприемачески умения у младите хора.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини