Траурен звън на камбани в Гърция заради превръщането на "Св. София" в джамия
Траурен звън на камбани звучи днес в Гърция, а християнските знамена пред храмовете са свалени наполовина. Хиляди гърци са на литургия и се обединиха в подкрепа на християнството и срещу превръщане на катедралата "Света София" в джамия, съобщава БНР.
Гърция активизира дипломацията си по света, за да въздейства срещу превръщането на "Света София" в джамия, но опитът й беше неуспешен. Американският държавен секретар Майк Помпейо предупреди Анкара да запази статута на музей на катедралата.
Руската православна църква също изрази възмущение, а вселенският патриарх Вартоломей предупреди, че може да се създаде риск християните да се настроят срещу мюсюлманите.
Властите в Гърция реално се страхуват да не започнат нападения срещу джамии в страната. На остров Тинос, където има над 800 параклиса, продължи до обед нощната литургия и молитви за защита на християнския символ в "Света София".
Гръцките медии излъчват репортажи от траурната литургия в християнските църкви в Кипър и САЩ. Повечето туристически агенции в Гърция информират клиентите си, че прекратяват организираните екскурзии до Турция.
Днес, минути преди 13.30 ч., от "Света София" в Истанбул прозвуча първият призив за петъчната молитва - езан, с което храмът бе отворен отново за мюсюлмански богослужения след 86 години, в които служи като музей, съобщава турската телевизия СиЕнЕн-Тюрк.
Преди петъчния намаз откъс от Корана в храма прочете президентът Реджеп Ердоган, който бе поставил на главата си традиционно бяло кепе.
Огромно множество хора се струпа в района на храма, за да присъства на първото богослужение след отварянето му като джамия. Поради мерките срещу COVID-19 вътре обаче са допуснати само ограничен брой хора.
Няколко часа преди молитвата валията на Истанбул Али Йерликая съобщи, че е изпълнен капацитетът и на заградените пространства за намаза около храма и няма да могат да влизат повече вярващи, за да се попречи на разпространението на коронавируса.
Петъчната молитва премина при огромен интерес от турските и чужди медии и строги мерки за сигурност. Около 17 000 служители на силите за сигурност се грижат за обществения ред около храма, предаде БНР.
В храма са поставени пана със стихове от Корана, както и завеси, които прикриват някои от мозайките и фреските. Има опасения, че превръщането на музея в действащ храм ще снижи степента на защита на историческия паметник.
"Св. София" е била посетена от над 3,5 млн. туристи през 2019 г.
По случай откриването на храма за молитви Централната банка на Турция отсече специална серия от три вида монети. По-рано турските пощи също пуснаха в обращение пощенска марка по повода. Община Ъспарта, където се отглеждат рози, достави розова вода и розов локум за церемонията днес.
Двама халваджии от Одрин, който е родният град на султан Мехмед II Завоевателя, произведоха 1453 кг халва в чест на годината на завладяване на Константинопол от османците.
На 10 юли турският президент Реджеп Тайип Ердоган подписа указ за превръщане на „Св. София“ в джамия, след кат по-рано същия ден върховната турска административна съдебна инстанция обяви, че решението на Министерския съвет за превръщане на “Св. София” от 1934 г. в музей е невалидно.