Ловци отстрелват диви свине заради чумата
Югозападното държавно предприятие предприема всички необходими превантивни мерки, за да не допусне разпространение на африканската чума по свинете на своя територия. Спешно бяха събрани на среща днес в Благоевград ръководителите на 40-те държавни и ловни стопанства в обхвата на ЮЗДП. Директорът инженер Дамян Дамянов бе категоричен, че трябва да се действа незабавно и изпреварващо, като няма никакво време за губене. „Ратотим основно в три посоки. Нужно е по места да се направят срещи с кметовете и областните управители, за да се подготвят места за трупосъбирателни ями, като бъдат спазени отстоянията от водоизточници и вододайни зони. Срещи ще организирате и с всички ловни сдружения с цел разясняване проблемите при възникване на огнища на африканска чума. Да се активизира подборен отстрел, за да се регулира запасът на дивите свине, който е доста висок на територията на цялото предприятие.
Организацията за превозване на отстреляните диви свине, тяхното съхранение, вземането и изследването на проби, целият процес е наше задължение. Ние следва да сме подготвени. Всеки носи персонална отговорност, не е лесно, но сме длъжни да се справим”, подчерта Дамян Дамянов.
Отстрелът ще се извършва по действащата заповед на земеделския министър Десислава Танева – ще се дават 50 лева за убита дива свиня, 100 лева – за вълк, по 10 лв. – на лисица и чакал. Там, където има вече регистрирани огнища, се заплаща по 150 лева на дивя свиня. Ако животното не е заразено, ловецът си ползва месото. Установи ли се заразено с африканска чума диво прасе, то в 20-километрова зона всички убити и намерени мъртви диви свине се загробват. Тези, които ще събират отстреляните прасета, трябва да са с предпазно облекло, гумни ботуши и латексови ръкавици. Горските ще осигурят е пръскачки за дезинфекция на автомобилите, както и полиетилен, за да не се цапат колите при превозването на убитите диви свине.
ЮЗДП ще сложи информационни табели по магистралите и на по-големите паркинги. Ще направи и над 100 000 флаера, за да може хората, които гледат домашни свин, да бъдат запознати. Идята е да се предотвратят по-големи щети за свиневъдството в България, което е на европейско ниво, там щетите ще бъдат за милиарди левове. В Северна Македония, Сърбия и Гърция няма регистрирани огнища на африканска чума, но горски служители трябва да правят ежеседмични обходи в тези погранични райони с цел превенция.