Репресира ли полицията в Благоевград журналисти?

Полицейска проверка на журналисти по време на нерегламентиран протест край Благоевград постави под съмнение безпристрастната работа на служителите на реда в ОД МВР в областния център.
В неделя колегите Мариета Димитрова и Асен Димитров от сайта blagoevgrad-news.com са били подложени на унизителна проверка, само защото изпълняват служебните си ангажимента, тоест снимат и отразяват протеста на Полигона на главен път Е-79. Двамата са отведени във Второ РУ на полицията, след това са тествани за алкохол и наркотици, колата им е обискирана за акцизни стоки, а тази сутрин операторът Асен Димитров е получил абсурден полицейски предупредителен протокол.
Въпросът с унизителната проверка на двамата журналисти бе поставен днес на брифинг при директора на ОД МВР в Благоевград – старши комисар Николай Хаджиев. На пресконференцията бяха поставени следните въпроси:
Защо колегите са били обискирани и проверявани като криминално проявени лица, след като са се легитимирали със служебни прес карти?
Защо им е съставен предупредителен протокол?
Кой е издал разпореждането за тази проверка?
Какво означава, че един човек има „съмнително поведение”?
Нарушилили са журналистите по някакъв начин обществения ред?
И кой ще поеме отговорност за тези действия на полицаите?
Въпросите засега са повече от отговорите.
Разговаряме с колегата Мариета Димитрова за случката от неделя
Какво се случи в неделя с теб и твоя оператор?
В неделя отидохме на протест, за който разбрахме от социалните мрежи и който е бил нерегламентиран. На Полигона, на главен път Е-79 край Благоевград, бяхме някъде към 11,00 часа. На място снимахме около половин час, като операторът Асен Димитров снимаше през цялото време с камера, а аз наблюдавах случващото се. Докато бяхме там, забелязахме полицай, който снима с камера – нещо, което виждах за първи път. Проведох телефонен разговор с директора на ОД МВР – старши комисар Николай Хаджиев, за да попитам дали това е нормална процедура. Той каза, че това е така, за да може в случай на ексцесии да установявт самоличността на хората, които са ги причинили. 10 минути по-късно си тръгнахме, като камерата работеше през цялото време на връщане. На влизане в Благоевград видяхме, че срещу нас влиза полицейска кола с включена сигнализация, която буквално ни засече и от жестовете на полицаите разбрахме, че трябва да спрем. Направиха ни обиск, а ние със слизането от колата се легитимирахме, че сме журналисти, показахме прес карти. Въпреки това ни казаха, че ще ни направят обиск за акцизни стоки. Направиха го, след това се качиха в колата, говориха с някой, слязоха и казаха, че ще задържат документите ни, а ние трябва да ги придружим до Второ РУ, за да ни бъдат направени още проверки. Отидохме там, трябваше да изчакаме други полицаи от Пътна полиция, защото се оказа, че тези, които са ни спрели са от Охранителна полиция. Пътните полицаи ни направиха проба за алкохол и наркотици, които се оказаха отрицателни, естествено. В неофициален разговор с един от полицаите, който ни спря, ни бе обяснено, че има разпореждане, те са изпратени от другия край на града да спрат точно нашата кола.
Казаха ли от кой е разпореждането?
Не получихме категоричен отговор, това е нормално, хората си пазят хляба, все пак, но ни бе обяснено, че е дадено разпореждане и че са очаквали да засекат и спрат кола, в която има криминално проявени лица. След като виждат нас, се усъмняват, че са объркали колата, звънят, за да попитат дали това е колата, която е трябвало да спрат. Съответно този, който е издал разрореждането, казал, че това е колата, която трябва да бъде спряна и проверена. Същият полицай сподели с мен, че след проверката и обиска на пътя, те са се обадили на този, който е разпоредил, и са обяснили, че нямаме никакви нарушения. Но са получили ново разпореждане – „Заведете ги във Второ РУ и вижте там нещо - алкохол, наркотици... Нали разбирате, че това звучи като ”Нещо трябва да им намерите”. Бяхме държани 30-40 минути на тези проверки, след което бяхме освободени. Дадохме гласност на случая. BTV отрази случая, където видях първото обяснение на полицеския директор старши комисар Николай Хаджиев, който каза, че му е докладвано, че ние сме били проверени за алкохол и наркотици, защото, видите ли, операторът ми е имал съмнително поведение по време на протеста.
Уточниха ли какво означава съмнително поведение?
Не, но според полицейския директор, служителите му се усъмнили, че операторът ми е бил под въздействието на някакви наркотични вещества, което беше супер обидно за нас. Вчера следобед около 17,00 часа получих обаждане на моя телефон от частен номер. Представи се полицай Георги Илиев, който каза, че понеже не може да се свърже с оператора, затова звъни на мен. Помоли ме тази сутрин да се явим във Второ РУ, където трябва да свършим нещо за 5 минути. Аз попитах какво точно, той каза, че е свързано с протестите. Реагирах остро и попитах какво означава това при положение ,че ние сме журналисти и те би трябвало да го знаят. Отново ни бе казано, че ни викат за 5 минути, за да си свърши полицията работата. Сутринта отидохме. Работата, която трябваше да свършим, се оказа предупредителен протокол, съставен на Асен Димитров, който съдържа абсурдни предупреждения и точки като: Да се въздържа от действия, свързани с отклоняване на установения маршрут при провеждане на мероприятия в Благоевград и района на полигона, да се въздържа от действия, свързани с неспазване разпоредбите на член 13 от ЗМВР и да се въздържа от действия, свързани с неспазване на разпоредбата на член 6 от ЗМСМА, като взема мерки за участници в мероприятието – да не носят оръжие и други специално предназначени предмети и така нататък. Т.е. той, ако отиде да отрази следващ протест, трябва да спазва дали участниците в протеста носят оръжие, дали не нарушават обществения ред, без той да е организатор и без да е участник. Той подписа протокола с възражение, в което обясни, че е нито организатор, нито участник, просто е бил там да изпълни служебните си задължения.
Получихте ли обяснение от старши комисар Хаджиев за тези абсурдни действия на полицията?
Не, в неофициален разговор Николай Хаджиев каза, че вероятно някой се е престарал. Казах, че няма да оставя нещата така и няма да престана, докато не се установи кой е този някой, който се е престарал. Кой е дал това разпореждане, защо е направено по такъв начин все едно сме криминално проявени лица, защо има предупредителен протокол. Ще продължа, докато не се изясни кой е човекът, инициирал всичко това срещу нас. Директорът обеща да направи вътрешна проверка на база жалба, която трябва да внеса днес. Той ще сведе жалбата до прокуратурата, за да може проверката да мине под контрола на държавното обвинение.
Чувствате ли се притиснати като журналисти?
Чувстваме се обидени, не притиснати. Защото в последните години сме свикнали на всякакви подобни репресивни мерки отвсякъде – било от полиция, политици и прочие. Обидени сме от начина, по който ни накараха да се чувстваме – първо да ни обискират посред пътя, да сме подложени на такива проверки, да подписваме унизителни протоколи и най-вече детето ми да гледа в национален ефир как директор на полицията обяснява, че операторът, в случая мъжа ми, се държал неадекватно и че му е направен тест за алкохол и наркотици, което в главата на едно дете автоматично означава нещо страшно. На нашите прес карти пише, че органите на реда трябва да ни съдействат, а де на ди репресират.
Ще отразите ли следващите протести?
Разбира се, че ще отидем. Ако операторът ни бъде арестуван, задържан или глобен, смятам, че по-големи проблеми след това ще имат органите на реда, защото ние ще отнесем случая извън България, има ЕС за правата на човека. На първо място ние сме хора и граждани, дори и да участваме в протеста, имаме конституционно право да го правим, а ние изпълняваме служебните си ангажименти – също е наше право. Ще бъдем на следващите протести.

„Банско Филм Фест 2018” почита своя създател Петър Атанасов
