Създават фонд за "водни помощи" в община Кресна

Общественото обсъждане за увеличението на питейната вода в община Кресна не предизвика очаквания обществен дебат. Дискутирането на предложението на управителя на общинското "ВиК” ЕООД за нови цени на водоснабдителни и канализационни услуги премина вяло и без активно гражданско участие.
От дружеството припомнят, че цената на водата в общината не е актуализирана почти 11 години и инфлацията за периода е "изяла" близо една трета от цената на кубик вода.
В много области в страната цената за кубик вода вече гони 3 лева. Искането за увеличение на цената на водата за битови нужди в община Кресна е с 21 стотинки и увеличение на такса канал с 6 стотитнки. В момента цената е 39 стотинки за кубик вода.
„Ако фалираме общинското ВиК-дружество, ще остане само една възможност - Областната ВиК асоциация. Там обществени обсъждания за цени не правят, а средната цена на водата дори в момента гони 2 лева. През тази година община Кресна инвестира над 150 хиляди лева във ВиК-инфраструктура и това позволи на общинското дружество да спаси бюджета си и дори да отчете някаква печалба", коментира кметът Николай Георгиев.
Той допълни, че ще предложи част от събраните средства ще бъдат инвестирани за развитие на подземна инфраструктура, а друга част ще отидат за създаване на специален фонд за подпомагане на социално слаби семейства в общината под формата на „водни помощи”.

Две престижни награди за Национален парк „Пирин”
