Мъж от Разлог осъди полицията за незаконен арест

Административният съд осъди Областната дирекция на МВР Благоевград да плати на К. С. от Разлог 1 000, представляващи обезщетение за претърпени неимуществени вреди – негативни емоции, унижение, силно притеснение, накърняване на доброто име, честта и достойнството, причинени му от незаконен арест.
Делото бе образувано по искова молба на пострадалия срещу полицията. Той е задържан за 24 часа след нанесен му побой. Бил в шоково състояние и не разбирал под какви документи се подписва. Не трябвало да бъде задържан с оглед здравословното му състояние и причинените му телесни повреди, приеха магистратите.
На 31 юли 2015 година около 21.30 часа дежурен автопатрул по охрана на обществения ред при РУП – Разлог е бил изпратен в Центъра за спешна медицинска помощ по сигнал за възникнал скандал. Униформените служители установили, че два часа по-рано в заведение в Разлог К. С. и сестра му били пребити от петима души. Вследствие на побоя пострадалите потърсили медицинска помощ.
След като е прегледан от дежурния лекарски екип К. С. бил поканен от полицаите да се качи в патрулния автомобил и да ги придружи до РУП. Той се качил доброволно, без да оказва съпротива и без да оспорва разпореждането. Мъжът бил окървавен, с два счупени зъба и с разкъсано ухо. След освобождаването му от полицията на другия ден, братът и сестрата отново отишли на преглед и били приети на лечение в хирургичното отделение на болницата.
По-късно пострадалият мъж оспорил заповедта за задържане пред Административен съд – Благоевград, който със свое решение я отменил. След това предявил иск срещу полицията за причинени вреди от невъзможността да получи навременна лекарска помощ.
От свидетелските показания на разпитаните униформени служители станало ясно, че К. С. е арестуван, тъй като във въпросната вечер бил употребил алкохол и се държал агресивно. Сам подписал декларация, че не желае последващи медицински прегледи и лечения.
В крайна сметка съдът намери причинно-следствени връзка между неимуществените вреди на ищеца и отменената като незаконосъобразна заповед за арест, тъй като именно в резултат на нейното изпълнение задържаното лице е претърпяло тези вреди. По време на незаконното задържане ищецът е бил във влошено здравословно състояние след нанесения му побой, което безспорно се е отразило на душевното му състояние.
Съдът обаче отхвърли иска му относно причинените болки и страдания поради лишаването му от възможността да получи адекватно медицинско лечение след нанесения му побой вследствие на незаконното задържане. Магистратите приеха, че няма бездействие на полицейските органи, които са осигурили на ищеца съответните медицински прегледи преди задържането.
По делото бе установено, че К. С. е претърпял болки и страдания вследствие нанесените му увреждания, но се установи също така, че на ищеца е оказана адекватна медицинска помощ преди задържането, както и че полицейските служители са осигурили в пълен обем правото на арестувания да получи медицинска помощ. Именно затова съдът прие за основателно да получи обезщетение от 1000 лева само за незаконния арест.
Решението може да се обжалва пред Върховния административен съд в 14-дневен срок.