Християни и мюсюлмани даряват 50 курбана в Якоруда на 6 май

Християни и мюсюлмани заедно ще се съберат на общоградски курбани в Якоруда на 6 май. По традиция, всяка година на този ден всички жители на общината оставят земеделската работа и сядат на обща трапеза с пожелания за здраве, мир и благополучие.
От няколко дни в планинското градче върви трескава подготовка за Гергьовден, който е сред най-почитаните от местните миряни. Още от древността християните тук правят десетки курбани, които раздават на близки, приятели и бедни. Тази година ще бъдат приготвени над 50 курбана.
"Това е стара традиция в нашия край. Подготовката започва още на 5 май, когато се колят животните и се подготвят за казаните. На следващия ден рано ситринта всички отиваме на старата църква "Свети Георги" в местността Якорущица. Там има магерница, където се приготвят курбаните. След това всички правим общи трапези и раздаваме чорбата за здраве", разказа Ваня Гатдерова, която е църковен настоятел.
Тя допълни, че Гергьовден е най-чаканият празник за жителите на Якоруда. За 6 май в градчето се организират големи родови среща и всички гурбетчии от чужбина се прибират.
На този ден християни и мюсюлмани сядат на обща трапеза и хапват от гергьовския курбан. "За този ден почти всяко семейство в Якоруда дарява животно за курбан, който след това се раздава. Много мюсюлмански семейства също даряват агнета. Дори две от момчетата, които колят агнетата за 6 май, са мюсюлмани. Този ден е празник за всички жители в нашата община", призна Ваня Гатдерова.
Утре вечер, за втора поредна година, в градчето ще бъде организиран и ритуал за здраве. В калени съдове всеки може да постави някакъв малък предмет с цвете. След това кюповете се оставят да пренущовут под люляк или трендафил. На следващия ден предметите се изваждат, като се правят наричания за здраве, обич, късмет и благополучие.
На 6 май празникът ще продължи до късно вечерта. В местността Якорущица ще се стекат хиляди миряни, за да се поклонят на чудотворната икона "Свети Георги Чудотворец", която на 30 април бе пренесена с празнично литийно шествие начело с отец Данаил Голомехов от катедралната църква „Св. св. Кирил и Методий” в църквата „Свети Георги Победоносец”.
Светата обител, която носи името на светеца, бе построена преди няколко години върху основите на древен храм, запален от еничарски корпус през 1666 година, а свещениците били избити. Част от основите бяха запазени, както и старите кръстове. При строителството работниците се натъкнали на християнски гробове и човешки кости. В църквата има костница с тленните останки на свещениците, които са загинали за християнството.