Хермес от Хераклея Синтика показа лицето си, но за кратко
Статуята на бог Хермес, която бе открита в античния град Хераклея Синтика, е извадена напълно от пръстта, като вече е опакована, за да бъде пренесена в музея в Петрич. Това стана ясно от снимки, които професор Людмил Вагалински, ръководител на археологическите разкопки, показа днес във фейсбук.
"Изключително интересно е и навежда към идеята за портретни черти на владетел, изобразен като бог", заяви археологът проф. Людмил Вагалински.
Новооткритата статуя не бе разкрита изцяло - едната ръка с преметната около нея дреха не беше освободена напълно от пръстта. Правена е от майстор, използвал цял мраморен блок, вероятно през II век сл. Хр., смятат археолозите. Според тях има паралели с други изображения на бог Хермес, от известен иконографски тип е, но са запазени много малко подобни статуи по света, а за България е първата.
Направена е специална конструкция, с която тежката скулптура да може безопасно да се извади от Клоака максима, да се опакова и да се повдигне с кран, за да стигне до музея.
Мраморната статуя в Хераклея Синтика предизвика небивал медиен интерес. Материали се появиха в най-големите световни медии - Ройтерс, Би Би Си, Франс прес, "Ню Йорк Таймс", "Форбс", "Нюзуик", гръцките медии и др.
Статуята е изцяло запазена, с височина 2,10 метра, а тежи над 700 кг. Археолозите я откриха в така наречения Голям канал в центъра на античния град.
В големите антични градове, особено в римско време, е имало система от канали, които улавят всички отпадни води. Целият този поток от мръсна вода се събирал в Клоака максима и се отвеждал извън пределите на града. Този канал е трябвало да се влее в близката тогава до него река Струма. Тази система от по-малки канали минава под сградите, правена е в разцвета на града. Археолозите до момента са разкрили подземното съоръжение в източния край. Специалистите не могат да го разкрият цялото, тъй като над него имотите са частни.
"Въпреки че теренът е частен, ние не може да оставим така разкритото да се съсипва. Боли ни, защото сме работили много време по тези разкопки и периодично правим аварийна консервация. Издигнали сме стени и зидария, поставяме чували с пясък, дървени конструкции, така че да запазим градежите. Проверяваме периодично какво е състоянието на Клоака максима. Правим оглед, за да видим какво има за подменяне. И сега отворихме решетките и влязохме да видим дали има някакви поражения от влагата, която се просмуква, или пък от големите температурни разлики. Направихме простъргване на земята и забелязахме малко мраморно парче. Мястото му не беше там, затова почистихме около него и се откри човешко стъпало на постамент. Това не ни учуди, защото в Хераклея сме намирали много такива части от скулптури, счупени след земетресението или с времето. Продължихме разкопаването и се разкри цялата статуя. Част от дясната ръка е ампутирана високо, но срезът е изгладен, естетически издържан. Има и пукнатина на десния глезен. Тя е тежка, има много "светли петна", което я прави чувствителна на пренасяне. Била е скрита в Големия канал след земетресението от 388 г. и вероятно преди това е била в светилище по северния край на форума. Там сме разкрили 15 светилища, едно от които на богинята Немезида. Там сме намирали и плочки и бронзови статуи на бог Хермес. От друга страна, в края на IV век официалната религия е вече християнската. Старите езически култове в Римската империя официално са заменени с християнството. Такива езически статуи не е било възможно да се излагат публично. На местните хора статуята им е била скъпа и много внимателно е погребана на труднодостъпното място в канала, за да я запазят. Тази статуя потвърждава, че Хераклея е била процъфтяващ, много добре развиващ се икономически и демографски град в рамките на ранната Римска империя", разказва професор Вагалински.
Самата статуя е много ценна, защото иконографски тип на бог Хермес е сравнително рядък. Познати са много малко в света. Има такива в Лувъра и в музеи в Атина и Мюнхен.