Хермес от Хераклея Синтика показа лицето си, но за кратко

Хермес от Хераклея Синтика показа лицето си, но за кратко

Статуята на бог Хермес, която бе открита в античния град Хераклея Синтика, е извадена напълно от пръстта, като вече е опакована, за да бъде пренесена в музея в Петрич. Това стана ясно от снимки, които професор Людмил Вагалински, ръководител на археологическите разкопки, показа днес във фейсбук.

"Изключително интересно е и навежда към идеята за портретни черти на владетел, изобразен като бог", заяви археологът проф. Людмил Вагалински.

Новооткритата статуя не бе разкрита изцяло - едната ръка с преметната около нея дреха не беше освободена напълно от пръстта. Правена е от майстор, използвал цял мраморен блок, вероятно през II век сл. Хр., смятат археолозите. Според тях има паралели с други изображения на бог Хермес, от известен иконографски тип е, но са запазени много малко подобни статуи по света, а за България е първата.

Направена е специална конструкция, с която тежката скулптура да може безопасно да се извади от Клоака максима, да се опакова и да се повдигне с кран, за да стигне до музея.

Мраморната статуя в Хераклея Синтика предизвика небивал медиен интерес. Материали се появиха в най-големите световни медии - Ройтерс, Би Би Си, Франс прес, "Ню Йорк Таймс", "Форбс", "Нюзуик", гръцките медии и др. 

Статуята е изцяло запазена, с височина 2,10 метра, а тежи над 700 кг. Археолозите я откриха в така наречения Голям канал в центъра на античния град. 

В големите антични градове, особено в римско време, е имало система от канали, които улавят всички отпадни води. Целият този поток от мръсна вода се събирал в Клоака максима и се отвеждал извън пределите на града. Този канал е трябвало да се влее в близката тогава до него река Струма. Тази система от по-малки канали минава под сградите, правена е в разцвета на града. Археолозите до момента са разкрили подземното съоръжение в източния край. Специалистите не могат да го разкрият цялото, тъй като над него имотите са частни. 

"Въпреки че теренът е частен, ние не може да оставим така разкритото да се съсипва. Боли ни, защото сме работили много време по тези разкопки и периодично правим аварийна консервация. Издигнали сме стени и зидария, поставяме чували с пясък, дървени конструкции, така че да запазим градежите. Проверяваме периодично какво е състоянието на Клоака максима. Правим оглед, за да видим какво има за подменяне. И сега отворихме решетките и влязохме да видим дали има някакви поражения от влагата, която се просмуква, или пък от големите температурни разлики. Направихме простъргване на земята и забелязахме малко мраморно парче. Мястото му не беше там, затова почистихме около него и се откри човешко стъпало на постамент. Това не ни учуди, защото в Хераклея сме намирали много такива части от скулптури, счупени след земетресението или с времето. Продължихме разкопаването и се разкри цялата статуя. Част от дясната ръка е ампутирана високо, но срезът е изгладен, естетически издържан. Има и пукнатина на десния глезен. Тя е тежка, има много "светли петна", което я прави чувствителна на пренасяне. Била е скрита в Големия канал след земетресението от 388 г. и вероятно преди това е била в светилище по северния край на форума. Там сме разкрили 15 светилища, едно от които на богинята Немезида. Там сме намирали и плочки и бронзови статуи на бог Хермес. От друга страна, в края на IV век официалната религия е вече християнската. Старите езически култове в Римската империя официално са заменени с християнството. Такива езически статуи не е било възможно да се излагат публично. На местните хора статуята им е била скъпа и много внимателно е погребана на труднодостъпното място в канала, за да я запазят. Тази статуя потвърждава, че Хераклея е била процъфтяващ, много добре развиващ се икономически и демографски град в рамките на ранната Римска империя", разказва професор Вагалински.

Самата статуя е много ценна, защото иконографски тип на бог Хермес е сравнително рядък. Познати са много малко в света. Има такива в Лувъра и в музеи в Атина и Мюнхен. 

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!
Напиши коментар:
Въведете кода от картинката!

Още новини