Икономов: Строителство на нови квартали в Банско? Поредна манипулация на еколози
Поредна манипулация на еколози - така кметът на Банско Георги Икономов коментира твърденията на Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България", че екоминистерството е разрешила строителството на нови 8 квартала за 40 000 души в зимния курорт.
„За пореден път тези хора ползват любим техен прийом – манипулиране на обществото. Въпросните територии са били застроени преди години с индивидуални устройствени планове. Става въпрос за имоти, които са със сменено предназначение, с разрешително за строеж или вече построени. Искаме с новия Общ устройствен план да направим улична регулация, а не да се вдигат нови сгради. Нека първо тези хора четат внимателно документите, а после да приказват. Този, който е написал, че ще се застрояват нови площи, е или глупак, или иска да настройва обществото в определена посока”, коментира градоначалникът за сайта Kmeta.bg.
Това са селищни образувания с курортни функции, ние само сме отразили съществуващото положение, целта ни е да се облекчат потребителите на вече създадената инфраструктура – да има улици и други необходими комуникации, въобще не става въпрос за нови строежи, увери архитект Александър Петрович, който участва в изготвянето на ОУП.
В края на ноември 2013 г. по предложение на кмета общинският съвет одобри в землището на града следните селищни образувания – „Гуровица“, „Свети Иван“, „Грамадето“, „Кошерината“, „Карантията“, „Средореко“, „Асаница“ и „Герачени улици“. Така бе направена още една крачка към преодоляването на проблема с градоустройството в курортния град. По време на мащабното застрояване на града започна изграждането на сгради, хотели и апартхотели на терени, преобразувани от земеделски в урбанизирани.
Първоначалното строителство се е извършвало без ясна концепция за развитието на тези райони. Урегулирането на имотите и уличната регулация не е осъществено. Причината е, че тези територии не са обявени за селищни образувания от местен тип и не са включени в границите на града. Така се е действало от 1990 г. допреди 5 години. Това бе начинът да се решат проблемите в тези отделни територии – да станат селищни образувания. За да се направи подобаваща инфраструктура.
Подготвя се специализирана кадастрална карта – релеф, надземна инфраструктура, дървесна растителност, изградени улични мрежи, сгради. Голяма част от направените строежи в курорта не са отразени в действащия кадастър и в регистрите. Ако не се заснемат, това ще доведе до грешки и подвеждане в следващите проекти.
Старият план от 1990 г. е изключително неадекватен и не отговаря на съвременните условия, настъпили в резултат на бурното застрояване на Банско. Резултатът от този хаос са липса на улична регулация в новите зони в града, липса на зелени площи, липса на места за паркиране, затруднено придвижване по улиците на пешеходци и МПС./Kmeta.bg