Гергьовден е! Почитаме свети Георги - закрилник на воини и овчари

Днес е Гергьовден! Отдаваме почит на свети Георги Победоносец - Христов воин и мъченик. В България днес честваме и Деня на храбростта на българската армия, както и Деня на овчаря.
Светецът е небесният закрилник на нашите воини. Тази година обаче няма да се проведат познатите многолюдни паради. Причината е в разпространението на COVID-19, затова у нас ще се проведат паради под „карантина” в София, Варна, Велико Търново, Граф Игнатиево и Црънча, без присъствието на граждани.
На този ден Българската православна църква почита свети Георги Победоносец, който живял по времето на римския император Диоклетиан (284-305 г.). Младият мъж постъпил на служба в императорската войска и едва 20-годишен достигнал до чин военен трибун (началник на легион). Бил красив, умен и способен младеж и императорът го направил и член на държавния съвет, без да подозира, че той бил християнин. По това време срещу тях били повдигнати люти гонения: залавяли ги, затваряли ги в тъмница и ги подлагали на страшни мъчения. Георги смело защитил християнската вяра, дори императорът не успял да го откаже от вярата му в Христа.
Заради твърдата му вяра бил подложен на различни мъчения, но той понесъл стоически всички тях. Мнозина, като видели твърдостта на Георги, веднага повярвали в Христа. Повярвала и Александра, съпругата на императора. Диоклетиан наредил и двамата да бъдат посечени с меч. По пътя към мястото на наказанието Александра припаднала и предала Богу дух. При вида на такава блажена смърт Георги прославил Бога и бодро продължил към своята Голгота. Когато стигнали на определеното място, мъченикът спокойно навел глава под меча на палача и бил обезглавен на 23 април 303 година.
Името на светеца означава „обработващ земята“. Затова в християнството св. Георги най-напред станал пазител на нивите и стадата. Той е единственият светец, наречен Победоносец, защото победил сушата, представена като ламя. Той е смятан за идеалния воин, който притежава храброст, сила, стоицизъм, отстоява истината и се уповава в Бога.
На самия празник се извършват множество обичаи и обреди, целящи да подсигурят здравето на хората, приплода на животните и опазването на основния животински продукт - млякото. Това се прави за здраве, щастие и берекет през годината. Извършват се и обреди за прогонване на злото.
На днешния празник имен ден имат всички, които носят някое от следните имена – Георги, Гергана, Галя, Гоце, Гиргин, Гиргина, Гюро, Гюрга, Гиньо, Гюргелена, Гинка, Ганка, Ганко, Ганчо, Генчо, Гео, Георгина,

10 000 лв. излезе кафето на мъж от Кюстендил, нарушил домашната карантина
