Задружни съседи се веселиха на курбан в Симитли

Снимки: Община Симитли
Снимки: Община Симитли

Съседите в Цветановска махала в град Симитли за седма поредна година се събраха на обща трапеза. Курбанът местните хора правят за здраве. Тази година нищо не попречи на симитличани да приготвят трапезата в първата неделя след Голяма Богородица, когато е празникът на махалата.

Главният инициатор за празника - Васил Дюлгерски, приветства всички приятели, които се събраха на детската площадка в квартала и ги поздрави, като им благодари за задружието вече толкова много години. От Цветановска махала е и дългогодишният учител и културен деец, който наскоро беше удостоен със званието „Почетен гражданин на община Симитли” - Йордан Костов. Стихотворение за всички гурбетчии, прибиращи се вкъщи за този празник, написано от Костов, бе изчетено от един от младите жители на махалата.

Празника уважи и кметът на община Симитли - Апостол Апостолов, той бе със съпругата си, която е израсла и живяла в тази махала. Питка и жито раздадоха задружните комшии по дългите маси на всеки присъстващ. Всички си пожелаха много здраве и още дълги години да се събират за все по хубави поводи. Богата заря, поздрави от Мъжка фолклорна група „Веселие“, много веселба и наздравици вдигаха до късните часове задружните съседи.

Всички жители на махалата, с благословията на отец Спас, който освети курбана, единодушно решиха на мястото да построят параклис, наречен "Св. Иван Рилски", с който да отбелязват и празника, на светеца, който православната църква почита на 18-и август. Целта им е още следващата година да могат да запалят свещ в новия храм и да се помолят в него за здраве и благополучие.  

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини