Отец Тодор - духовният пастир на миряните в Гърмен и Сатовча

Отец Тодор - духовният пастир на миряните в Гърмен и Сатовча
Отец Тодор, снимки: Личен архив

Отец Тодор Николов става свещеник преди 13 години в село Медковец. Той е истински духовен водач, който проповядва Божието слово. С благословението на Неврокопския митрополит Серафим от 2017 година започва да служи в Неврокопска епархия. Отец Тодор обслужва храмовете в общините Гърмен и Сатовча, където отдава време и сили не само за християнската вяра, но и за организирането на каузи за ремонтирането на църкви в региона. Вярата ни прави по-добри, по-силни и по-благоверни, но когато е искрена и чиста, казва духовникът. Неговото слово носи утеха, а всяко негово дело - благословение за всички нас, твърдят за него хората.

 

Миряните в общините Гърмен и Сатовча знаят къде могат да укрепят вярата си, да чуят блага дума, да намерят съвет за правилния път пред тях. По-важното е, че са наясно кой може да им даде всичко това. И вкъщи, и в православния храм отец Тодор Николов винаги е готов да вдъхне надежда, да говори с любов и да посочи вярната посока. Защото е истински духовен водач, който проповядва Божието слово. Намира време и сили не само за християнската вяра, но и за организирането на каузи за ремонтирането на църкви в региона. Призван е от Бог за духовник, има изключителна вяра в Бога и иска да я предаде на другите.

НРАВ 

Пастирът на християните в Сатовча и Гърмен се отличава с благия си нрав, с отдадеността си към Бога и Църквата. Следва стриктно своя път като свещеник. И всеки ден е близо до миряните. Впечатлява хората с доброто си сърце, с куража, който им вдъхва в трудните моменти, с искреното си отношение към всеки един, с честността си, с правдивостта си. „Неговото слово носи утеха, а всяко негово дело - благословение за всички нас. Отец Тодор е пример за нас и за другите свещеници със своята огромна любов към Бога, към Църквата и към народа. Притежава искрена и ревностна вяра в Бога. Затова всеки ден е на нивата на Божието слово, служи смирено, мирно и с цялото си сърце на Бога и на Църквата“, казват за свещеника жители на общините Гърмен и Сатовча.

СПОМЕНИ

Отец Тодор, роден в село Пороминово, община Кочериново, си спомня как като дете родителите му го водели на църква само на Великден, защото работели във фурна за хляб само нощни смени и нямали време. Затова пък момчето обичало да ходи в храма "Свети Никола" при отец Димитър, който му показал силата на вярата. Оттогава е любовта му към Иисус Христос, която не го напуска никога. В училище пък смело заявил на учителката си, че ще учи в София за духовник, която приела с усмивка думите му. Но речено-сторено. Тодор взема изпитите и е приет в Софийска духовна семинария през 1999 година. Там учи пет години и на няколко пъти го награждават за добър успех и за добро поведение, завършва с отличен. Кара казармата в Горна Оряховица, но записва да учи задочно в Богословски факултет и паралелно работи в Софийска духовна семинария като възпитател и учител.

„Мисълта да стана свещеник не ме напускаше и за миг. Ожених се за моята презвитера Таня Николова, която е начален учител, имаме две прекрасни деца. Тя винаги ме е подкрепяла в моя избор“, казва отец Тодор.

РЪКОПОЛАГАНЕ

Неговото ръкополагане за свещеник е на 14 октомври 2013 година, Петковден, в храм "Света Параскева" в село Медковец. Захваща се веднага да върне повече хора в църквата. Не спира да е мост между митрополията, общината и миряните. Служенето за него е призвание и започва да вдъхва вяра на жителите не само на село Медковец, но и на съседните населени места, където служи в храмовете. След ръкополагането си не пести усилия и за създаването на Неделно училище към църквата.

Пази само хубави спомени от Медковец, добри били хората с него. Заедно направили много хубави неща, заздравили вярата в Бог, ремонтирали доста храмове. Раздялата с Медковец не била никак лесна.

„Последната ми тържествена света литургия в църквата "Света Параскева" никога няма да я забравя. Бяха дошли много хора от всички села, кметовете им, всички плакахме, тъй като създадохме едно доверие и уважение между нас. И до днес поддържаме добри отношения и знаят, че аз съм свещеник, който е оставил следа в сърцата им, а те - в моето. Те ме ценят, понеже им давам духовна топлота и ги уча на човеколюбие. И са убедени, че съм оставил красив отпечатък в живота им, а това за мен е най-голямата награда“, не крие емоциите си отец Тодор.

ПРОМЯНА 

Тръгва си от Медковец, след като му се ражда второто дете. Това налага да се премести със семейството си в град Хаджидимово. С благословението на Неврокопския митрополит Серафим от 2017 година служи в Неврокопска епархия. Наред със служенето на Бог започва кампания за ремонт на храмовете в селата Огняново, Марчево и Скребатно, в общинските центрове Гърмен и Сатовча. Успява да ги обнови с помощта на Неврокопска митрополия и местни жители. „Човек, когато се оценява сам, изпада в прелест, нека делата да говорят вместо мен. Църквата ме е научила на послушание и търпение, това е основата. И не на последно място е Божията любов, защото Бог е любов!“, споделя свещеникът. За почти 10 години като свещеник в Неврокопския край помага за ремонта на църквата „Света Неделя“ в Сатовча. Това село е изключително, тук живеят християни и мюсюлмани, които задружно празнуват празниците си, изтъква отец Тодор. Той уверява, че за ремонтите на православните храмове много често помагат и много мюсюлмани, някои от тях дори се включват в ремонтните дейности. Вярващият човек, независимо от неговата религия, има морал и човешки ценности, най-страшен е невярващият човек, смята божият служител. Свещеникът организира и ремонта на храм "Света Марина", край който е издигната и нова камбанария. Радва се, че върна и славата на Маринската чешма край същата тази църква. Още от древността е известен лечебният извор, който блика в подножието на молитвения дом. Доброволци изградиха нов метален и стабилен парапет, както и бетонови стълби. Монтираха и две указателни табели - едната до самата църква, а другата - над чешмата. При голяма суша много от чешмите тук пресъхват, но този извор никога, твърдят жители на село Сатовча.

ВЯРА

Според отец Тодор вярата ни прави не само по-добри, но и по-силни, и по-благоверни, но когато е искрена и чиста. Необходимо е да сме чисти по сърце и по дела. Да са отворени обятията ни за чуждата нужда и болка. Да сме съпричастни, смирени, да умеем да прощаваме. Да не търсим първите места, почитта, наградите. Защото има риск да изпаднем в гордост и прелест. Гордостта, тщеславието и прелестта са грях. Това се случва, когато слагаш себе си над всички, не чуваш чуждото мнение. Изпаднеш ли в прелест към себе си, това е пагубно за всяка душа - не можеш да чуеш и видиш истината. И стигаш дотам, че правиш лошо, а си мислиш, че е добро.

„Нека сме смирени, а не да се хвалим и да изпадаме във възторг от самите себе си. Всеки ден трябва да имаме усещането за сплотеност и обич. Да не забравяме, че всеки ден, даден ни от Бога, е благодат. За нас, християните, много е важно да очистим нашите сърца и души. Това духовно очистване е осъзнаване на нашите грехове и изпросване на прошка за тях. Точно то е в своята същност е и смирение, и покаяние. Човек греши волно или неволно. Човешко е да съгрешим, божествено е да простим!“, проповядва свещеникът, който не си дава оценка, за да не изпадне в прелест. Но другите го съдят по делата му и са категорични, че отец Тодор е духовният пастир на християните в Гърмен и Сатовча.    

Източник: Вестник "Телеграф"

                                           Отец Тодор с миряни край храма (1)

                                           

Коментари

Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини