Владимир Москов: Ако искаме бъдеще за БСП, трябва да загърбим егото

За нас добро управление е българите да не си броят стотинките, а да имат смислен, спокоен и достоен живот - затова влязохме във властта, казва членът на НС на БСП и кмет на община Гоце Делчев
- Г-н Москов, конгресът на БСП ви избра с най-много гласове от всички кандидати - 569, за член на Националния съвет. Очаквахте ли го и какво означава този резултат за вас?
- Съзнавам, че това е голяма отговорност. Сигурен съм, че всеки един от колегите, който събра гласове, за да влезе в Националния съвет, също си дава сметка за отговорността, която носи.
Приемам го като още по-голям стимул да работя по начина, по който съм свикнал - да се вслушвам в проблемите на хората, да правя всичко възможно, за да им помогна да ги решат.
- Накъде тръгна БСП след 51-ия конгрес? Събрахте се с амбицията да е обединителен и наистина се върнаха знакови за лявото лица, но приключиха ли наистина "братоубийствените битки", както ги нарекохте? Загърбиха ли егото си ваши другари?
- БСП може да тръгне само и единствено напред. Надявам се, че всички неща са изговорени и са останали в миналото, скандалите и караниците също и оттук нататък ни предстои път на обединение, на равнопоставеност, на активна работа, защото, за съжаление, проблемите на хората стоят нерешени.
Трябва да реализираме поставените задачи. Да стабилизираме партията и да съдействаме с участието си в управлението да се случи очакваното от хората нормализиране на икономическата и социалната обстановка.
Като човек, чийто идеен, професионален и личен опит е свързан десетилетия наред с БСП, искрено се надявам скандалите да са приключили, защото те вредят на партията, на членовете и отблъскваха хората от нас.
През последните години изгубихме голям експертен потенциал в нашите редици. Надявам се страстите да се успокоят, да застанем заедно като един отбор. Дължим го на хората, които ни вярват.
- Не беше ли по-демократично председателят да се избира с пряк избор, както бе наложила Корнелия Нинова? Защо се отказахте от този член в устава на партията?
- Отговорът на този въпрос не е еднозначен.
Да, от една страна, е така и прекият избор е най-демократичният, но от друга страна, на много места нашите структури са напълно разбити и те на практика няма как да организират и проведат такъв избор.
Той е добро решение тогава, когато отново успеем да стабилизираме структурите и те могат да функционират.
Рекорден брой кандидати имаше за председател. Атанас Зафиров ли бе най-добрият избор според вас? Защо?
Вярно е, че имаше конкуренция за избора на председател и това е съвсем нормално, след като имаше толкова кандидати. А и нали точно това е демокрацията - да има избор, да има конкуренция между кандидатите.
Легитимните органи на партията взеха своите решения и всички трябва да ги изпълняваме.
Атанас Зафиров бе избран от голяма част от делегатите на конгреса. Той е отговорен човек с много опит и ще се справи. Оттук нататък БСП трябва с действията си да покаже, че може да решава проблемите, които тежат на държавата, да се консолидира и да помогне България да излезе от пропастта.
Казахте, че трябва да се концентрирате към решаване на важни за обществото проблеми. Кои са те и какво може БСП да направи за решаването им?
Основни човешки права са нарушени на българските граждани - те нямат вода, нямат електричество, нямат отопление, нямат адекватно лечение. Нямат достоен живот, защото нямат работа, която да осигури този достоен живот.
Как една политическа партия може да реши проблемите? Като изпълни основната си роля - участието в управлението на страната.
За нас доброто управление не е да се появяваме по телевизията и да говорим неща, които никога никой не може да изпълни. За нас доброто управление е, когато хората живеят смислен, спокоен и достоен живот, а не броят стотинките си за хляб.
Ние настояваме за достъпно и качествено образование за всеки. Образование, което да създава грамотни хора, готови за реализация и притежаващи професия, а не неграмотни хора с дипломи. Ние имаме готова разписана програма – 100-те решения, която беше и предизборната програма на "БСП - Обединена левица".
За да се промени партията, трябва промяна във всеки един, като се започне от ръководството. Какво в стила и методите на работа ще промените?
Ако искаме бъдеще за нашата партия, е време да осъзнаем, че трябва и ние да се променим. Трябва да бъдем по-близо до хората, да се върнем в кварталите, в селата, в градовете.
Източник: 24 часа