Съдят шофьор за контрабанда на марихуана през Кулата
Окръжна прокуратура-Благоевград внесе обвинителен акт срещу В.М., привлечен към наказателна отговорност за контрабанда на дрога. Той е собственик и управител на търговско дружество за товарен автомобилен транспорт, което сключило договор за наем на МПС - предоставяне на влекач за временно ползване.
После мъжът сключил безсрочен трудов договор със същото дружество като работник на длъжност „водач на товарен автомобил“.
На 13.10.2024 г. обвиняемият потеглил за Испания с влекач и прикачено към него полуремарке, преминавайки през Гърция и Италия, включително с превоз на ферибот. Около 01,00 ч. на 02.11.2024 г. управляваната от него товарна композиция се завърнала в България през ГКПП „Кулата – Промахон“.
Инспектори от сектор „Борба с наркотрафика“ в ТД „Митница София“ и служители на Гранична полиция съпроводили товарната композиция до хале за извършване на щателна митническа проверка. Водачът представил международна товарителница и пакинг лист, удостоверяващи превозваната стока - метални елементи за поточна линия и аксесоари към тях, както и маршрута на движение на товарния автомобил: Италия - Гърция - България.
При физическата проверка на полуремаркето била установена специално конструирана преградна стена, несъответстваща на заводските характеристики на производителя и използвана като тайник. В него били открити 200 полиетиленови пакета, съдържащи зеленикава суха растителна маса, всеки с тегло около 1 кг. При извършения полеви наркотест веществото реагирало на коноп (марихуана). Общото тегло на наркотичното вещество е 201 215 грама.
Според заключението на изготвената съдебно-икономическа експертиза стойността на откритото наркотично вещество, съгласно Постановлението на Министерския съвет за определяне на цени на наркотичните вещества за нуждите на съдопроизводството, възлиза на 3 219 440 лева, което е 1 646 073,53 евро.
