Пол Валери: Простото е винаги лъжливо, а сложното е безполезно

Пол Валери е френски поет, есеист и литературен критик. Нежният майстор на стиховете е един от най-емблематичните представители на европейския символизъм, в творчеството си е силно повлиян от Стефан Маларме.
Роден е на 30 октомври 1871 година във Франция. Завършва колеж в Сет, а след това следва право в университета в Монпелие. В Париж работи като чиновник до 1922 г. През 1924 пътува из Европа, изнасяйки лекции, а през 1925 е избран за член на Френската академия. В периода 1925-1930 участва в работата на международната комисия за интелектуално сътрудничество към Лигата на нациите, в която от 1936 до 1939 ръководи постоянен комитет за изкуство и литература.
През 1931 година в Кан основава Международен колеж, а по-късно оглавява специално създадената за него Катедра по поетика в Колеж дьо Франс. Ректор е и на Средиземноморския научен център в Ница.
Първите си стихотворения Валери публикува още докато следва право. През 1892 г. преживява своеобразна духовна криза, след която решава да се отдаде на познанието, загърбвайки поезията и удоволствията. Оттогава датират неговите „Тетрадки“ (Cahiers), които всяка сутрин изпълва с размишления и наблюдения с разнообразна проблематика. Едва след края на Първата световна война публикува отново поеми, които имат забележителен успех.
Събрани съчинения на Пол Валери излизат във Франция през 1957 – 60 г., два тома в поредицата „Плеяди“, а първото по-пълно издание на „Тетрадки“ се появява в следващото десетилетие. Сред по-известните му съчинения са стихосбирките „Младата парка“ (1917) и „Очарования“ (1922), както и цикълът разкази за интелектуалния г-н Тест, започнат с „Вечер с господин Тест“ през 1896 г.
След началото на Втората световна война позицията му се различава от официалната политика и той загубва някои позиции, а след германската окупация изпада практически в немилост. За кратко време след края на войната Валери възвръща част от предишната си слава. През последните 20 години от своя живот той е една от публичните фигури на френския интелектуален живот. Умира преди 80 години - на днешната дата през 1945 година в Париж на 73-годишна възраст.
Ето някои запомнящи се мисли на Пол Валери:
Скуката няма лице.
Чудесата свидетелстват за презрението на Бога към човешкия разум.
Компетентен е човек, грешащ по правилата.
Любовта е да бъдем глупави заедно.
Съзнанието царува, но не управлява.
В бъдещето ние влизаме, оглеждайки се в миналото.
Простото е винаги лъжливо, а сложното е безполезно.
Умът подхвръква от глупост на глупост, както птицата от клонка на клонка.
Властта без злоупотреба няма очарование.
Никога не съдете за човека по неговите приятели. У Юда те са били безупречни.
Наука е истина, умножена със съмнение.
Само когато ние достигнем до целта, тогава решаваме, че пътят е бил верен.
Всички ние говорим с желание за това, което не знаем.

Слънцето няма никакви колебания, очаква ни гореща неделя
