Само конкуренцията може да пребори спекулата, а не административният контрол

Пазарната икономика предполага равновесие между търсене и предлагане. Ако в България сме "напрегнати", то е защото като потребители усещаме, че има нещо, което не функционира добре в пазарната ни икономика. И това са всички онези непозволени неконкурентни практики, които се развиват у нас - картели, олигополи, а някъде дори монополи. Само че вместо да говорим конкретно за тях и вместо години наред да се опитваме да ги ограничаваме, мислим как да ограничим цените, което смятам, че ще ни заведе в задънена улица. Това коментира в студиото на „Събуди се” Богомил Николов от "Активни потребители".
По думите му по-важен е въпросът можем ли свободно да сравняваме цените, така че да избираме информирано? Защото големият ни проблем освен картелите всъщност е така наречената информационна асиметрия. "Ние не разполагаме с достатъчно информация, за да вземем информирано решение", подчерта той.
И даде пример с цената на масло, която в един магазин може да е 7 лева, а в друг - по-ниска. Но тъй като хората не разполагат с много време да обикалят по всички вериги - те избират най-близкото до тях място за пазаруване.
Николов е категоричен, че подобно нещо е много по-добро и с много по-добър ефект върху цените на пазара, отколкото административното определяне на цени.
Той подчерта, че според него конкуренцията може да пребори спекулата. Ако законодателството за конкуренцията се прилага стриктно и имаме конкуренция, а потребителите биват овластени чрез преодоляване на тази липса на информация, това е най-доброто решение, защото то е пазарно.

Володя Стоянов и Райко Кирилов пеят на "Пирин Фолк" 2025
