Реставрираха статуята на императорския внук от Хераклея Синтика

Снимка: Исторически музей - Петрич
Снимка: Исторически музей - Петрич
Завърши консервацията и реставрацията на първата статуя, открита от екипа на проф. д.-р Людмил Вагалински в Големия канал на Хераклея Синтика миналото лято. По 211-сантиметровата скулптура, изваяна от цял мраморен блок, трябваше да се свърши доста работа. След умелата намеса на реставратора д-р Китан Китанов (НАИМ-БАН) статуята на внука на император Октавиан Август, изобразен като бог Хермес, вече е почистена и укрепена. Това е станало, без да се стига до "избелване", без използване на агресивна химия. Най-тъмните петна са третирани с ултразвук. Рентгенографията доказа, че няма конструктивни нарушения – въпреки притеснителната на пръв поглед пукнатина в левия крак. Все още липсват части от ръцете, носа и ушите, както и от драперията. Но един от намерените в близост отчупени детайли е разпознат като елемент от наметалото и вече е залепен на мястото му. Китан Китанов установи още в началото по гърба на фигурата вторични силикатизирали и калцитни слоеве с дебелина до 3 мм. Това означава, че преди да бъде скрита в канала, скулптурата вероятно е стояла на форума в близост до течаща вода – най-вероятно до фонтан.

Докато не беше извадена от Клоака максима (Големия канал) на древния град, имаше предположения, че статуята е на бог Хермес. След тежка операция по изваждането и преместването ѝ в музея в Петрич образът се разкри изцяло. Видя се, че е майсторска изработка от цял блок мрамор. Тогава археолозите бяха категорични, че това е много известен за времето си владетел, тъй като е изобразен като бог - не е случайно, че фигурата е висока 2,11 метра и тежи почти един тон. Статуята е направена от отличен майстор, който използвал цял мраморен блок. Най-вероятно това е станало през втори век след Христа. Новооткритата мраморна статуя в античния град като магнит за туристите в сградата на Историческия музей. Шедьовърът на античното изкуство бе изправен в цял ръст на 6 август. Оттогава се увеличи потокът от посетители, които се наслаждават на тази историческа находка. Наскоро той установи по гърба на фигурата вторични силикатизирали и калцитни слоеве с дебелина до 3 мм. Това означава, че преди да бъде скрита в канала, скулптурата вероятно е стояла на форума в близост до течаща вода – най-вероятно до фонтан.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини