Журналисти от България и Северна Македония с общи действия срещу дезинформацията и езика на омразата

Журналисти от България и Северна Македония с общи действия срещу дезинформацията и езика на омразата

Как да се противопоставим на дезинформацията и езика на омразата в темите, които засягат междусъседските отношения между България и Северна Македония? Това дискутираха на семинар в Скопие журналисти от двете страни. Срещата на представителите на различни медии бе по проект "Диалог на гражданското общество между Северна Македония и България. Медии - етично отчитане и устойчивост на манипулиране на информация". Той стартира от Делегацията на Европейския дъюз в Скопие през 2024 година и има за цел да насърчи диалога и дискусиите между гражданските организации между двете държави за укрепване на добросъседските отношения и сътрудничество. 

Преди дни Скопие събра на една маса журналисти от двете страни на границата, които поставиха фокус върху отговорността на медиите в подобряване на диалога между двете страни. В срещите взеха участие дългогодишни и опитни журналисти от Северна Македония и техни колеги от България. Участниците очертаха конкретни стъпки за ограничаване на дезинформацията и за противодействие на езика на омразата в медиите по теми, свързани със събития от двете страни на границата. 

На първо място бе договорено да се изработи съвместна електронна база данни за опровергаване на фалшивите новини, идващи от Северна Македония и България. Това ще бъде общност на журналисти, които ще оборват невярната информация.

"Искреността е най-важното нещо, с което да обсъждаме тези значими теми. Ние не се познаваме, не трябва да поставяме акцент само върху думите на политиците. Добре е да насочим усилия да разкаваме за хубавите неща и хубавите примери в двете държави - туризъм, бизнес, добри практики. Да обсъждаме истинските проблеми на хората", коментира Тамара Грънчаровска, дългогодишен журналист в Скопие.  

Журналистът Владимир Петрески, основател на Фондация "Метаморфозис", препоръча да се създаде регионална мрежа за проверка на фактите. Участниците в дискусията подчертаха отговорността на медиите да не се дава гласност на всяка политическа недомислица от двете страни на границата, да се въведе филтър на политическите изказвания, които съдържат говор на омразата. 

На форума присъства и българският посланик в Северна Македония - Желязко Радуков, както и представители на медийни регулатори в западната ни съседка. 

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини