Кметове в Петричко: Нерегламентирани сметища се образуват край контейнери за разделно събиране, фирмата никаква я няма
Нерегламентирани сметища никнат из Петричко. Но не в някакви потайни местности, а на най-видни места. Там, където са поставени преди време контейнери за разделно събиране. За този проблем алармираха кметове на населени места в община Петрич. Според тях почти навсякъде, където има съдове за събиране на хартия, пластмаса, метал и стъкло, се трупат грамади с отпадъци. Отрадъци, които не намират място в контейнерите, защото са препълнени. И всеки хвърля край тях каквото има да маха от дома си. Гледката е повече от неприятна, а засега изход от тази ситуация не се вижда. Макар че има, стига фирмата, която има ангажимент да извозва боклуците, си върши съвестно работата.
"Оставам с впечатление, че просто се изписват едни пари. Не може за една година само два пъти да са събрани отпадъците. И се получава обратен ефект - вместо да личи грижата за чистотата на околната среда, то се образуват нерегламентирани сметища. Страшно е положението. Така е и в нашето село, и във всички други населени места, където има такива контейнери за разделно събиране", заяви кметът на село Салуилово - Кирил Стоянов.
Колегата му в село Кулата - Димитър Дамянов, също призна за проблема. Той разкри, че често се налага да предупреждава жителите да не трупат боклуци край кофите. "Фирмата трябва по-често да минава, за да извозва събраните отпадъци. За да не сме като пъдари, които дебнат всеки ден за нерегламентирано изхвърляне на боклуци край кофите", каза Дамянов.
