Кметът на Благоевград и Димитър Урдев: Трябва държавна стратегия за подкрепа на деца със СОП

Снимка: Илинден Прес
Снимка: Илинден Прес

В дните, в които цяла България се надява да има щастлива развръзка издирването на 12-г. Александър от Перник, страдащ от аутизъм, ние искаме да бием камбаната, че е крайно време да има държавна стратегия за подкрепа и работа с деца със специални образователни потребности /СОП/. Това заявиха днес на пресконференция кметът на община Благоевград Илко Стоянов и бизнесменът Димитър Урдев, който е начело на Фондация „За утре”. Според тях е нужно държавата да се погрижи за социализацията на тези деца, за да може те да са част от обществото ни, а не да са отритнати от него.

„Ние подкрепихме финансово дейността на фондацията, която работи активно с такива деца. Но най-важно е държавата да влезе в ролята си и да помисли за тези деца, а не това да е мисия само за семействата им и за някои неправителствени организации”, сподели кметът Илко Стоянов.

Димитър Урдев разкри, че от 5 годии полага неимоверни усилия със свои съмишленици, за да осигури различна среда за децата със СОП, да променят тази среда за тях в училищата. Но истината е, че образователната система не е готова за това предизвикателство. Педагогическият персонал не е подготвен, за да разбира навреме потребностите на тези деца, да уловят дефицитите им и да ги овладеят.

„Нужна е непрекъсната и комплексна подкрепа, а не само периодично при възникване на кризисни ситуации. Ние се стремим да създадем у децата социални и комуникативни умения. Това може да стане с правилна диагностика и разписване на индивидуална програма за работа с всяко едно от тях и последващ мониторинг. През последните години се привлякоха ресурсни специалисти, но моделът е сгрешен, а индивидуалната работа с децата не постига търсените резултати”, каза още Димитър Урдев. Децата в ученическа възраст не могат да възприемат преподавания материал. Затова се налага учителите да получат допълнително обучение и да развият умения да разпознават основните затруднения и дефицити у децата. За постигане на максимална ефективност трябва целенасочена работа и в училище, и вкъщи, където родителите също е необходимо да са подготвени. Урдев алармира, че никой не иска да работи с такива деца в ученическа възраст, защото е много трудно. Липсват експерти, които да анализират поведението на децата със СОП. Фондацията му ползва опита и знанията на специалисти от САЩ, които периодично са в страната ни.

„Работим в Четвърто основно училище с 15 деца със СОП от първи да седми клас, които са от града. Обучаваме специалисти, скоро ще изпратим двама в САЩ. При нас идват и деца от Разлог, и от София. Нашата цел е да им помогнем да имат умения за самостоятелен живот. Но призивът ни е държавата да погледне стратегически на тези деца. Защото това са нашите деца”, апелира Димитър Урдев.     

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини