Студенти и преподаватели от ЮЗУ честваха китайския празник „Средата на есента“

Снимка: ЮЗУ
Снимка: ЮЗУ

Студенти и преподаватели от Югозападния университет „Неофит Рилски“ отбелязаха традиционния китайски празник „Средата на есента“. Гостите имаха възможност да пият вкусен китайски чай и да чуят интересни легенди и традиции, свързани с празника.

Домакин на събитието, което се проведе в класна стая „Конфуций“, беше Филологическият факултет.

Приветствие към гостите отправи деканът на факултета проф. д.ф.н Магдалена Панайотова. Тя изрази радостта си от това, че отново студенти и преподаватели имат възможност да се срещат присъствено.

„Много е важно за нас не просто да представяме езика на една страна, а културата, литературата и различните обичаи, защото това е богатство. Каквото и да учите – българска, английска филология, приложна лингвистика, вие малко или много се докосвате до другите култури и понякога ще откриете неочаквани близости с някои много далечни култури. Понякога ще видите, че тези култури изповядват нещо, което има смисъл, макар че за нас е изглеждало странно“, каза проф. Панайотова. Тя подчерта, че празникът „Средата на есента“ е един от най-важните за китайците.

Преподавателката по китайски език ас. Христина Думбанова запозна присъстващите с традициите на празника. Тя отбеляза, че „Средата на есента“ или т. нар. „Празник на Луната“ е вторият по значение след Китайската нова година. Ас. Думбанова подчерта, че „Средата на есента“ се отбелязва не само в Китай, а и в много други страни от Южна и Източна Азия.

„Традиционно празникът се отбелязва на петнадесетия ден от осмия месец по лунния календар. „Средата на есента“ винаги се пада на пълнолуние. Вечерта на празника луната е най-кръгла, най-пълна и свети най-ярко от цялата година“,каза ас. Думбанова. Тя разказа за символиката на луната за китайците и за трапезата, която се подготвя на Лунния празник. Ас. Думбанова отбеляза, че нещото, което винаги присъства са т.нар. „лунни сладки“, от които гостите в класна стая „Конфуций“ имаха възможност да опитат.

Програмата продължи с рецитиране на поеми на китайски език, представени от студентки от втори курс във Филологическия факултет. Празникът завърши с викторина. Гостите, които успяха да отговорят на въпросите, свързани с китайските традиции, получиха награди.  

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини