Син остави болната си майка на грижите на Областна управа-Кюстендил

Снимка: Областна администрация-Кюстендил
Снимка: Областна администрация-Кюстендил

76- годишна жена бе оставена днес в Областна администрация Кюстендил на грижите на държавата от нейния син Асен Златков, съобщава Дарик. Майката е с първа група инвалидност, с чужда помощ. Синът е в листата на чакащите за личен асистент по Националната програма, която реализира Бюро по труда - Кюстендил.

След близо шестчасови преговори с директорите на социалните служби и полицията, Златков се съгласи да прибере майка си у дома.

По Националната програма "Асистенти на хора с увреждания" ще бъдат наети на работа в община Кюстендил 53 души. Кандидатите към момента са вече 68. Най-бързите печелят, за да се избегне субективност при оценката, молбите се подреждат по входящите им номера.

Асен Златков е под номер 65 и на този етап е в листата на чакащите. Той не работи, защото грижата за майка му не му позволява. Бил е неин личен асистент по програмата през 2014 г. Пропуска 2015 г. и по негова вина, заради забавено решение на ТЕЛК.

"Не съм много доволен от държавните институции. Учуден съм, че министър Ивайло Калфин обещава на чужденците от Гърция да бъдат лични асистенти на болни хора, а в същото време българите, живеещи тук, с болни родители не можем да бъдем такива. Нечовешко е за 12 места да се караме. Доведох майка си в Областната администрация, защото това е най-висшата държавна власт тук. Дирекция "Социално подпомагане" е недостъпна за хора с увреждания и с инвалидна количка. Нечовешко е един син да остави майки си в дом. Ако я дам в социално заведение, тя ще струва много повече от тези 175 лв, които аз ще получавам като неин личен асистент. Друг е въпросът, че и в тези институции няма места", заяви Златков.

"Ако съм близо до превоз, направо се хвърлям, така не може да се живее", каза 76-годишната болна жена.

Право да кандидатстват по Национална програма "Асистенти на хора с увреждания" имат лицата, които отговарят на условията за месечно подпомагане по Закона за социално подпомагане и доходите на самите потребители не трябва да надхвърлят петкратния гарантиран минимален доход от 65 лв.

Приемът на молби започва в началото на годината, няма краен срок, списъкът се прави по входящ номер, грубо казано "най-бързият печели", заяви директорът на общинската дирекция "Социално подпомагане" в Кюстендил Бойко Шопов.

Около 1100 души са хората с увреждания в община Кюстендил, с решение на ТЕЛК за Първа група инвалидност, с чужда помощ. Чакащите за специализирани институции са много в цялата страна.

 

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!
Напиши коментар:
Въведете кода от картинката!

Още новини