Преустановява се експлоатацията на незаконното сметище край село Изгрев

Снимки: Илинден Прес, архив
Снимки: Илинден Прес, архив

Извършена е контролна проверка от страна на Регионална инспекция по околната среда и водите в Благоевград на депото за строителни отпадъци в село Изгрев. От Общината уведомяват фирмите и всички заинтересовани лица, че считано от днес, 19 август, с предписание от РИОСВ експлоатацията на депото е преустановена. 

До този момент то се ползваше с Решение №230 по Протокол № 15 от заседание на Общински съвет – Благоевград, проведено на 24.10.2006 г. Съгласно получени инструкции от екоминистерството, за депото има изготвен и утвърден План за привеждането му  в съответствие с изискванията на действащото към 2006 г. законодателство.

През 2013 година, след настъпила промяна в Нормативната уредба, депото престава да отговаря на установените стандарти. Въпреки този факт ръководствата на Община Благоевград не са предприели необходимите законови стъпки за закриване и следексплоатационни грижи на горецитираното депо,  както и за изграждане на ново такова, отговарящо на всички нормативни изисквания. Към момента такива депа съществуват на територията на цялата страна, като същите продължават да бъдат експлоатирани.

Община Благоевград уведомява фирмите и всички заинтересовани лица, че предстои да бъде стартирана процедура за отреждане на подходящ терен и изграждане на ново депо за строителни отпадъци, което да отговаря на законовите изисквания.

Това е начинът да бъде решен дългогодишният проблем със сметището за строителни материали край благоевградското село Изгрев. Най-накрая местната власт е готова да се ангажира и да намери решение на въпроса, който близо две десетилетия бе загърбван и премълчаван от предишните управници.

Почти сигурно ще се наложи да се търсят или държавни, или европейски средства за изграждане на нов терен, който да отговаря на екостандартите не само за съхраняване, но и за преработка на строителните отпадъци. От години сметището създава проблеми на жителите на селата Изгрев и Марулево. То е близо до вододайна зона и носи риск от замърсяване на околната среда.

Голям проблем е и почти запълненият капацитет на табана, който в последните години е превърнат в бунище, в което се изхвърлят какви ли не битови отпадъци – там са струпани мебели, матраци, дюшеци, гуми, стъкла, парцали. Скоро всичко това може да прелее и да затрупа я пътя от едната страна, я частните терени от другата.  

В летните жеги има опасност от пожари, които могат много лесно да обхванат близката гора. През есента и зимата Айдаровска река, в чието корито са изхвърлени тонове боклуци, може да ги отнесе и да образува бент от струпаните отпадъци и това да удави съседните частни имоти. Затова местната власт се зае с решаването на проблема. За да не се стигне до екокатастрофа.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!
Напиши коментар:
Въведете кода от картинката!

Още новини