Елена Йончева: Изборите в България трябва да са на първата възможна дата - 28 март

Елена Йончева, снимка: Пресцентър
Елена Йончева, снимка: Пресцентър

Най-важното сега е да свалим от власт един авторитарен лидер, който се е самозабравили в името на тази цел трябва да обединим всички усилия. В България се водят дебати дали на 28 март не е прекалено рано за избори – смятам, че 28 март е късна дата. Трябваше отдавна да има служебноправителство и Бойко Борисов да си е отишъл. Това коментира Елена Йончева, евродепутат от групата на социалистите и демократите, пред Лили Маринкова в предаването „Алтернативата“ на TV1.

Според Елена Йончевапарламентарните избори трябва да са на първата възможна дата, която конституцията позволява. Няма гаранция кога ситуацията с кризата, породена от COVID-19 ще бъде по-тежка – на 28 март или на 28 май, добави тя. Разбира се, през януари, в зависимост от развитието на пандемията в България, президентът Румен Радев най-вероятно ще прецени каква дата да посочи в указа си, смята евродепутатът.

В Брюксел трудно разбираха, когато говорех преди година за ситуацията в България,   каза още тя в „Алтернативата“. Колегите бяха свикнали да чуват подобни информации за страни като Унгария и Полша, но постепенно осъзнаха какво се случва в България, обясни Елена Йончева. Тя сподели, че реакцията в Европейския парламент е - подавайте ни информация, но в крайна сметка е отговорност на всички български граждани дали ще продължите да подкрепяте Бойко Борисов, включително и на следващите избори.

В отговор на въпрос дали съжалява, че се е превърнала в политик, най-сериозният опонент на Бойко Борисов, Елена Йончева каза – Осъзнавах, че става дума за битка, защото аз съм човек, който влиза в битки. Винаги съм го правила като журналист. Но смятах, че работата ми в журналистиката, отивайки на места с конфликти и войни, е свързана с риск, а в политиката по-скоро усилията ще бъдат в друга посока. Оказа се, че човек поема най-големия риск в политиката, ако наистина иска да води сериозна битка. За да успее да пробие, да успее в каузата, която защитава, зад него трябва да има силна политическа партия, трябва да има силни поддръжници. Иначе тази битка става безсмислена.

В Брюксел един от ангажиментите на Елена Йончева, който има отношение към проблемите в България, е участието й в мониторинговата група за демокрация на Европейския парламент. В нея влизат едва 14 европейски депутати и сред тях досега нямаше български представител.

Ситуацията в България е обект на изследване на групата от лятото на 2020 г. На 28 август премиерът Бойко Борисов трябваше да бъде изслушан, но не се яви. Нещо, което преди него не си е позволявал нито един министър-председател, коментира Елена Йончева. Тя припомни, че мониторинговата група е изслушвала премиера на Малта Джоузеф Мускат, както и премиера на Словакия Роберт Фицо.

Бойко Борисов изпрати вицепремиера Екатерина Захариева и други представители на български институции да отговарят на въпросите на европейските депутати. Изслушването им не беше удовлетворително и затова в България бяха получени допълнителни писмени въпроси. Мониторинговата група не е доволна от отговорите на българските представители и отново ги кани на следващото заседаниена 17 декември, съобщи Елена Йончева в предаването „Алтернативата“.

Законтакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/

 

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини