Броят на двойките царски орли в България достигна рекордните 32

Снимка: Българско дружество за защита на птиците
Снимка: Българско дружество за защита на птиците

Нови три двойки от световно застрашения царски орел откри екип на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) в началото на м. март в района на град Сливен. С тях броят на всички двойки в страната нарасна от 29 на 32, което е рекорд за последните 20 години. За сравнение, през 2000 г., когато започнаха активните дейности за опазване на вида, броят на известните гнезда бе едва седем. 

С тях популацията на вида в района на Сливен нарасна от пет на осем двойки, което превръща района във второто най-важно място за гнездене на царския орел след Сакар, който приютява десет двойки.

В периода 2013 – 2018г. Електроразпределение Юг (част от EVN) и БДЗП реализираха LIFE проект „Живот за царския орел“. В рамките на проекта, бяха обезопасени 2 340 електрически стълба със защитни изолации, 42 км въздушни електропроводи, които представляват 126 км проводници, бяха подменени с изцяло изолирани – т. нар. ПАС система. Положени бяха 43 км подземни електрически кабели, които заменят близо 70 км опасни за птиците въздушни електропроводи.

Доскоро основната заплаха за младите царски орли бе смъртността от контакт с проводниците при кацане върху необезопасени електрически стълбове. Тази заплаха беше премахната в повечето от най-важните за вида райони, благодарение на LIFE проекта „Живот за царския орел“. Броят на царските орли в района на Сливен се увеличи почти трикратно  за последните осем години - от три двойки преди изолирането на осем днес, което е пряк резултат от природозащитните дейности на проекта.

Новите двойки са открити от експерта на БДЗП в опазването на хищните птици – д-р Димитър Демерджиев и местния сътрудник на БДЗП Валентин Велев, като в края на миналогодишния размножителен сезон те са забелязали индикации за размножаването на нови двойки в района и при направената проверка в началото на този сезон съмненията се потвърдиха. Птиците в момента ремонтират гнездата си, а мониторингът на другите двойки продължава.

Коментари
Екипът на Илинден Прес Ви информира, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни думи и квалификации, както и обиди на расова, етническа или верска основа. Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Илинден Прес от потребителите. Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Илинден Прес. Преди да пишете коментари, прочетете нашите правила за участие във форумите.
    Няма добавени коментари!

Още новини